Koszykarze Miami Heat wygrali z Boston Celtics w pierwszym meczu finału Konferencji Wschodniej NBA

18/05/2023, 13:17 GMT+2

Koszykarze Miami Heat pokonali na wyjeździe Boston Celtics 123:116 w pierwszym meczu finału Konferencji Wschodniej NBA. Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia kwarta wygrana przez gości różnicą 21 punktów. Druga potyczka, również w hali Celtów, odbędzie się w piątek.

Atlanta Hawks - Miami Heat (źródło: Getty Images)

Przez dwie kwarty nic nie wskazywało, że gospodarze zejdą z boiska pokonani, bo do przerwy prowadzili różnicą dziewięciu punktów. Wszystko zmieniło się w trzeciej odsłonie, którą ekipa z Florydy wygrała 46:25. Co ciekawe, Heat nigdy wcześniej w play-off nie uzyskali takiego dorobku w jednej kwarcie. W ostatniej części gry goście nie pozwolili odebrać sobie zwycięstwa.

Butler kluczem do wygranej Miami

Liderem zespołu z Miami był Jimmy Butler, który zdobył 35 punktów, z czego 20 w drugiej połowie. To jego piąty występ w tegorocznym play-off, w którym osiągnął granicę 30 "oczek". Do tego miał siedem asyst i pięć zbiórek.
- Gram na niesamowitym poziomie, ponieważ partnerzy mi to umożliwiają. Nie ograniczają mnie, a wspierają. Ufają w ataku, gdy mamy piłkę, pomagają w defensywie. Mam komfort, jaki chciałby mieć każdy koszykarz - przyznał 33-latek.
- Zarówno w obronie, jak i w ofensywie jest graczem kompletnym. Robi to, czego w danym momencie najbardziej potrzeba drużynie - podkreślił trener Heat Erik Spoelstra.
20 punktów dla gości uzyskał Bam Adebayo, a czterech innych zawodników uzbierało po 15 "oczek". Najskuteczniejszy wśród pokonanych był Jayson Tatum (30 pkt), który w decydującej czwartej kwarcie był jednak niewidoczny. Jaylen Brown dorzucił 22 punktów i zanotował dziewięć zbiórek.
Celtowie we własnej hali w tegorocznym play-off mają bilans 4-4.
- Nie wiem, dlaczego nie idzie nam na swoim parkiecie. Gramy zawsze podobnie, mamy swój styl, ale w roli gości wychodzi nam to jakoś lepiej - zauważył Tatum.

Koszykarze Miami Heat udanie rozpoczęli finał Konferencji Wschodniej w NBA

Przed rokiem oba zespoły również rywalizowały o mistrzostwo Konferencji Wschodniej i ekipa z Bostonu triumfowała wówczas 4-3.