Paryż - Nicea 2024: Santiago Buitrago zwycięzcą 4. etapu. Luke Plapp nowym liderem wyścigu

Mariusz Czykier

06/03/2024, 18:05 GMT+1

Kolumbijczyk Santiago Buitrago (Bahrain - Victorious) wygrał 4. etap wyścigu Paryż - Nicea. Drugi był Australijczyk Luke Plapp (Jayco AlUla), który został nowym liderem imprezy. Na trzecim miejscu odcinek ukończył Duńczyk Mattias Skjelmose (Lidl - Trek).

Santiago Buitrago wygrał 4. etap Paryż - Nicea

W prestiżowej francuskiej imprezie kolarze mieli do pokonania najeżony podjazdami, 183-kilometrowy etap z Chalon-sur-Saone do Mont Brouilly. Swoich sił w ucieczkach próbowało kilku zawodników, ale najskuteczniejszy atak zainicjował na przedostatnim podjeździe Plapp. Australijczyk oderwał się od zasadniczej grupy i wypracował niewielką przewagę. Kilka chwil później dojechał do niego Buitrago.
Ich przewaga nieco wzrosła na zjeździe, ale wciąż oscylowała w okolicach 30-40 sekund. W teorii główna grupa mogła jeszcze dogonić uciekinierów na ostatniej wspinaczce. Jednak na trzykilometrowym finałowym podjeździe Plapp i Buitrago utrzymywali wysokie tempo i wypracowaną wcześniej zaliczkę.

Ucieczka podzieliła łupy

Niewiele ponad kilometr przed metą Kolumbijczyk zostawił swojego kolegę i samotnie pojechał po zwycięstwo. Plappowi zostało drugie miejsce, ale powodów do narzekania raczej nie miał. To jemu przypadła w udziale żółta koszulka lidera wyścigu.

Na trzecią pozycję i kilka bonusowych sekund apetyt miał Remco Evenepoel (Soudal - Quick Step), celujący w zwycięstwo w klasyfikacji generalnej imprezy. Na ostatnich metrach objechał go jednak Skjelmose. Belg na etapie został z niczym, a w "generalce" ma 30 s straty do nowego lidera i aktualnie jest piąty.

Najważniejsze momenty 4. etapu Paryż - Nicea

Wielki dzień Bahrainu

Środa była wyjątkowo udanym dniem dla ekipy Bahrain - Victorious. Kilkanaście minut przed tym, jak Buitrago wznosił ręce na mecie 4. etapu Paryż - Nicea, z triumfu na trzecim odcinku Tirreno - Adriatico cieszył się inny kolarz tej ekipy Phil Bauhaus.