Polka dwa punkty od medalu ME. Wcześniej brała udział w kraksie

12/01/2024, 22:45 GMT+1

Srebrna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy Daria Pikulik w tym roku nie zdołała wywalczyć medalu w czempionacie. W holenderskim Apeldoorn w swojej koronnej konkurencji omnium zajęła piąte miejsce. Pod koniec ostatniego wyścigu Polka leżała w kraksie. Mistrzynią Europy została Norweżka Anita Yvonne Stenberg.

Daria Pikulik

Pikulik rozpoczęła wielobój omnium od trzeciego miejsca w scratchu, dziesiątego w wyścigu tempo oraz siódmego w eliminacyjnym. W klasyfikacji generalnej przed ostatnim startem, wyścigiem punktowym, zajmowała szóstą lokatę, ale z realnymi szansami na medal.
Walka o miejsca na podium była bardzo zacięta i mogła się potoczyć korzystniej dla Polki, gdyby nie ucierpiała w kraksie na 25 okrążeń przed metą. Pikulik wygrała jeszcze podwójnie punktowany ostatni finisz, ale ostatecznie do brązu zabrakło dwóch punktów. Zwyciężyła Norweżka Anita Yvonne Stenberg.

Upadek Pikulik w wyścigu punktowym do omnium na ME w Apeldoorn

Mateusz Rudyk powalczy o medal

Mateusz Rudyk, który w Apeldoorn wywalczył już brązowy medal w drużynie sprinterskiej, potwierdził dobrą dyspozycję w eliminacjach sprintu indywidualnego, uzyskując na 200 metrów ze startu lotnego drugi wynik - 9,584. Szybszy był tylko mistrz olimpijski z Tokio Holender Harrie Lavreysen - 9,366. Drugi z reprezentantów Polski, Maciej Bielecki osiągnął 19. rezultat - 10,028.
Bielecki zakończył start na 1/16 finału, przegrywając z Włochem Stefano Moro, natomiast Rudyk ścigał się od 1/8 finału, w której wyprzedził Hiszpana Alejandro Martineza. W ćwierćfinale w dwóch wyścigach nie dał żadnych szans Francuzowi Sebastienowi Vigierowi. W sobotę w półfinale jego przeciwnikiem będzie reprezentant Izraela Mikhail Yakovlev, z którym wygrał na tym etapie rywalizacji w ubiegłorocznych ME w Grenchen.

Rudyk wygrał drugi wyścig ćwierćfinałowy sprintu na ME

W wyścigu scratch zwyciężył Portugalczyk Iuri Leitao. Bartosz Rudyk, brat Mateusza, był dziesiąty.
W wyścigu na 4 km na dochodzenie, pod nieobecność znakomitego Włocha Filippo Ganny, złoty medal wywalczył Brytyjczyk Daniel Bigham. Adam Woźniak zajął 13. miejsce.

Brytyjka najlepszą sprinterką

Ostatnim piątkowym finałem był sprint kobiet. Tytułu mistrzowskiego nie obroniła Niemka Lea Sophie Friedrich, która przegrała 0:1 z Brytyjką Emmą Finucane.

Finucane ze złotem w sprincie kobiet na ME

Polskie sprinterki zakończyły starty w środę. Dobrze zaprezentowała się Nikola Sibiak, która awansowała do czołowej ósemki, ale w ćwierćfinale musiała uznać wyższość utytułowanej reprezentantki Francji Mathilde Gros.
W sobotę zostaną rozegrane m.in. finały sprintu mężczyzn i męska rywalizacja w omnium z udziałem reprezentującego Polskę Alana Banaszka.