Mateusz Rudyk wicemistrzem Europy w sprincie

Mariusz Czykier

Akt. 13/01/2024, 21:59 GMT+1

Polski kolarz Mateusz Rudyk wywalczył w sprincie srebrny medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. W finale uległ w dwóch biegach Holendrowi Harrie Lavreysenowi. Obaj powtórzyli wyniki z ubiegłorocznego czempionatu. Brązowym medalistą został reprezentant Izraela Mikhail Yakovlev.

Rudyk zdobył srebrny medal w sprincie na ME

Rudyk kapitalnie spisał się w sobotnich półfinałach, gdzie rywalizował z reprezentującym Izrael Mikhailem Yakovlevem. Polak pierwszy wyścig wygrał o 0.018 s, ale w drugim biegu jego przewaga była już wyraźniejsza.

Mateusz Rudyk awansował do finału sprintu w ME

W finale trafił na swojego odwiecznego i wciąż niepokonanego rywala.

Szukanie sposobu na Holendra

Lavreysen to mistrz olimpijski, pięciokrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy w sprincie. Przed rokiem w Grenchen w walce o tytuł pokonał Rudyka w dwóch biegach.
- Cały czas podpatrujemy z trenerem, co oni robią - mówił Rudyk w rozmowie z Eurosportem o rywalizacji z Holendrami. Przyznawał wówczas, że po jesiennej rywalizacji w Lidze Mistrzów wciąż jest o krok za Lavreysenem, ale w istocie dzieli ich niewiele.
Dowiódł tego już w pierwszym finałowym biegu w Apeldoorn, przegrywając zaledwie o długość roweru (0.111 s).

Lavreysen lepszy od Rudyka w pierwszym biegu finału sprintu w ME

W drugim wyścigu Rudyk jechał z pozycji zawodnika prowadzącego i przez długi czas wydawało się, że zdoła utrzymać wypracowaną nad Holendrem przewagę. Górę jednak wzięło doświadczenie Levreysena, który zaatakował z góry toru i na ostatnim wirażu wyprzedził Polaka.

Obaj tym samym powtórzyli wyniki uzyskane przed rokiem w Grenchen.
Brązowym medalistą w sprincie został Yakovlev.

Mateusz Rudyk odebrał srebrny medal na mistrzostwach Europy

Belgijka bohaterką dnia

Niewiele do medalu zabrakło Natalii Sibiak na 500 metrów ze startu zatrzymanego i Wiktorii Pikulik w wyścigu punktowym. Obie zajęły piąte lokaty. Ponadto Alan Banaszek był siódmy w omnium, podobnie jak Paulina Petri na 500 m, a Patrycja Lorkowska 17. w wyścigu eliminacyjnym.
Bohaterką dnia była jednak utytułowana Belgijka Lotte Kopecky. Aktualna mistrzyni świata w wyścigu szosowym ze startu wspólnego potwierdziła, że i na torze czuje się znakomicie, sięgając w ciągu 30 minut po dwa złote medale - w wyścigach punktowym i eliminacyjnym. Ponadto w sobotę triumfowali Brytyjka Katy Marchant na 500 m oraz w omnium jej rodak Ethan Hayter, zwycięzca Tour de Pologne 2022.

Kopecky mistrzynią Europy w wyścigu punktowym, Pikulik 5.

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę. W pierwszej rundzie keirinu znów zmierzą się Lavreysen i Rudyk. Holender, który w Apeldoorn zdobył już dwa złote medale (w sprincie drużynowym i indywidualnym), nie ukrywa, że chce wywalczyć trzeci złoty krążek. Taki sam cel postawił przed sobą w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym Apeldoorn 2024 - wyniki konkurencji w sobotę 13 stycznia