Końcowa klasyfikacja medalowa Igrzysk Europejskich w Krakowie

Akt. 02/07/2023, 22:33 GMT+2

Igrzyska Europejskie Kraków - Małopolska 2023 oficjalnie zamknięte. Impreza, która rozpoczęła się 21 czerwca, zakończyła się w niedzielę 2 lipca. Jak wygląda klasyfikacja medalowa? Ile krążków wywalczyli Polacy?

Igrzyska europejskie Mińsk 2019

Igrzyska Europejskie oficjalnie zakończył przewodniczący Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyros Kapralos. - Dziękuję za rywalizację w duchu równości i jedności - powiedział podczas ceremonii zamknięcia.
Impreza rozgrywana w Krakowie i okolicach (21 czerwca - 2 lipca) była trzecią w historii Igrzysk Europejskich. Poprzednie edycje odbywały się w Baku (2015) oraz Mińsku (2019), skąd Biało-Czerwoni przywieźli odpowiednio 20 i 14 medali.
Wystąpiło 370 zawodników oraz zawodniczek z Polski. W zmaganiach łącznie wzięło udział ponad 7000 sportowców z 48 krajów, a także reprezentacji uchodźców.
Uczestnicy rywalizowali o 253 komplety medali w 29 dyscyplinach. W 12 z nich walka toczyła się jednocześnie o tytuły mistrzów Europy, a w 19 stawką były kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Igrzyska Europejskie Kraków - Małopolska 2023: klasyfikacja medalowa

22 czerwca poznaliśmy pierwszych medalistów. W premierowym dniu zmagań z bardzo dobrej strony pokazali się reprezentanci Polski, którzy zdobyli sześć medali, z czego trzy złote. Klaudia Breś okazała się najlepsza w pistolecie pneumatycznym, a Natalia Kałucka we wspinaczce na czas.
Pierwsze tego dnia złoto wywalczyły kajakarki: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto w K4 500 m. Z kolei brązowe krążki dołożył duet kanadyjkarzy: Norman Zezula oraz Aleksander Kitewski. Brąz przypadł również karatece Miłoszowi Sabieckiemu w kumite w kategorii 67 kg.
Drugiego dnia reprezentantki Polski wywalczyły trzy kolejne złote medale. Dwa w kajakarstwie, Karolina Naja i Anna Puławska w K2 500 m oraz Dorota Borowska w C1 200 m, a jeden Ewa Swoboda w biegu na 100 m. Po srebro w biegu na 400 m sięgnęła Natalia Kaczmarek. Brązowe medale wywalczyli Marcin Dzieński we wspinaczce sportowej na czas i Michał Bąbos w karate.
Trzeciego dnia najpierw srebrny medal zdobyli polscy kanadyjkarze w mikście na 200 m. Następnie błysnęli nasi lekkoatleci - w rzucie młotem triumfował Wojciech Nowicki, a w biegu na 100 metrów przez płotki najszybsza była Pia Skrzyszowska. Później po srebro pobiegła kobieca sztafeta 4 x 100 m. Brązowe medale padły łupem Polek w rywalizacji w karabinie pneumatycznym, a także koszykarzy 3x3.
Czwartego dnia do medalowej pracy wzięli się lekkoatleci. Srebro w biegu na 200 m zdobył Albert Komański, który z czasem 20,50 przegrał jedynie z Francuzem Ryanem Zeze. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Norbert Kobielski, który w Chorzowie reprezentował Polskę w skoku wzwyż. Wynik 2,26 m dał mu trzecie miejsce, wygrał włoski mistrz olimpijski Gianmarco Tamberi - 2,29 m. Biało-Czerwoni mocnym akcentem zakończyli zmagania lekkoatletyczne podczas Igrzysk Europejskich. Srebrny medal wywalczyła sztafeta mieszana 4x400 metrów. Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Drużynowych Mistrzostw Europy. Zmagania florecistek w niedzielę wygrała Julia Walczyk-Klimaszyk, sięgając po dziewiąte złoto dla Polski w tej imprezie. Z kolei Krzysztof Kaczkowski zdobył w Krakowie srebrny medal w turnieju szablistów.
W poniedziałek (piąty dzień) złoto dla Polski zdobył florecista Michał Siess, a srebro szpadzistka Martyna Swatowska-Wenglarczyk. Biało-Czerwoni wywalczyli medale także w strzelectwie i w sportach walki. Natalia Kochańska sięgnęła po srebrny krążek IE w konkurencji karabinu trzy postawy. W taekwondo srebro wywalczyła Aleksandra Kowalczuk w kat. +73 kg. Z kolei w muaythai (boks tajski) brązowe medale zdobyli Jakub Rajewski (71 kg) i Dominika Filec (60 kg).
We wtorek (szósty dzień)złoty medal w muaythai zdobyła Martyna Kierczyńska w kategorii 54 kg. Srebrne krążki wywalczyli Oskar Siegert (67 kg) i Roksana Dargiel (51 kg). Srebro również dla polskiej reprezentacji kobiet w rugby 7. W finale Biało-Czerwone przegrały z Wielką Brytanią 0:33 (0:19).
W środę (siódmy dzień) srebrny medal zdobyła polska drużyna w składzie Joanna Wawrzonowska, Klaudia Breś i Julita Borek w pistolecie sportowym. W finale Biało-Czerwone przegrały z zespołem Ukrainy 10:16.
W czwartek (ósmy dzień) liczyliśmy na medale polskich skoczków narciarskich, ale w konkursie indywidualnym na Średniej Krokwi (przełożonym z powodu złych warunków atmosferycznych) najwyżej, siódmy, był Piotr Żyła. Złoto zdobył Daniel Tschofenig z Austrii. Na tym nie koniec, bo srebro w kajakarstwie górskim wywalczyła drużyna mężczyzn w składzie: Michał Pasiut, Mateusz Polaczyk i Dariusz Popiela. Ponadto Adrian Duszak zdobył srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw Europy w teqballu.
W piątek (dziewiąty dzień) Biało-Czerwoni wzbogacili swój dorobek medalowy o kolejne trzy brązowe krążki. W Nowym Targu trzecie miejsce w boksie w kategorii do 92 kg zdobył Mateusz Bereźnicki. Z kolei w rywalizacji kobiet do 75 kg po brąz sięgnęła Elżbieta Wójcik. Na trzecim stopniu podium tego dnia uplasował się również polski mikst w teqballu, który na Rynku Głównym w Krakowie rywalizował w składzie Marek Pokwap i Alicja Bartnicka.
W sobotę (dziesiąty dzień) polscy kibice skoków narciarskich mogli świętować w Zakopanem złoto Dawida Kubackiego, który triumfował na Wielkiej Krokwi. Nie był to jednak jedyny sukces Biało-Czerwonych. Srebrny medal zdobyła kajakarka górska Klaudia Zwolińska w konkurencji K1. Z kolei po brąz sięgnęły Alicja Bartnicka i Ewa Kamińska w rywalizacji deblistek w teqballu. Na trzecich miejscach uplasowała się też czwórka reprezentantów Polski w kickboxingu: Oskar Sobański, Jakub Pokusa, Kinga Szlachcic i Karolina Juja.
W niedzielę (jedenasty i ostatni dzień rywalizacji) dorobek medalowy polskich sportowców powiększył się o kolejny złoty medal. Zawisł na szyi Roberta Krasonia, który w finale rywalizacji w kickboksingu w kategorii 86 kg pokonał Hiszpana Mohammeda Hamdima Hajjima. Zdobyty przez Krasonia medal był 50. wywalczonym przez Biało-Czerwonych w małopolskiej imprezie. Wcześniej srebro zdobyła kajakarka górska Klaudia Zwolińska, a brąz wywalczył polski debel Adam Duszak i Marek Pokwap w teqballu.
Reprezentacja Polski zgromadziła łącznie 50 medali - 13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych. W klasyfikacji medalowej Biało-Czerwoni zajęli szóste miejsce. Najlepsi okazali się Włosi, którzy na podium stawali 100 razy (35-26-39) przed Hiszpanią (21-17-19) i Ukrainą (21-12-8).

Monako 0 1 0 1
W poprzednich dwóch edycjach Igrzysk Europejskich Polacy wywalczyli 34 medale. W 2015 roku w Baku – 20, w tym dwa złote, a cztery lata później w Mińsku - 14, z czego trzy złote.