Igrzyska Europejskie 2023: złoty medal kobiecej czwórki kajakowej i brązowy męskiej dwójki kanadyjkowej

Akt. 22/06/2023, 17:07 GMT+2

Świetnie rozpoczęli Igrzyska Europejskie w Krakowie polscy kajakarze. Złoto zdobyły Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Z brązu cieszą się natomiast Norman Zezula i Aleksander Kitewski.

Złoty medal kobiecej czwórki kajakowej i brązowy męskiej dwójki kanadyjkowej (źr. Newspix)

Pierwsi po medal sięgnęli mężczyźni w konkurencji olimpijskiej C2 500 m. Zezula i Kitewski stoczyli kapitalną walkę o srebro z Hiszpanami Cayetano Garcią i Pablo Martinezem. Ostatecznie Polacy przegrali zaledwie o 0,04 sekundy. Finałowy wyścig wygrali Włosi Carlo Tacchini i Gabriele Casadei.
Niespełna pół godziny Biało-Czerwoni doczekali się pierwszego złota w Krakowie. W olimpijskiej konkurencji K4 500 zdobyły go Naja, Puławska, Kąkol i Putto. Nasze kajakarki wyprzedziły o 0,92 sekundy Niemki z Pauliną Paszek, która jeszcze niedawno pływała dla Polski. Po brązowe medale sięgnęła osada z Danii.
Jak przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, trójka medalistek są żołnierzami Wojska Polskiego. Chodzi o Naję, Puławską i Putto. Szeregowym natomiast jest Zezula.

Więcej medali niż w Baku i Mińsku?

W zawodach, które potrwają do 2 lipca, występuje ponad 7000 sportowców z 48 krajów plus reprezentacja uchodźców, w tym 370-osobowa polska ekipa. W dwunastu dyscyplinach rywalizacja będzie się jednocześnie toczyć o tytuły mistrzów Europy, a łącznie w dziewiętnastu stawką będą też kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Siedem dyscyplin ma status programowych.

Miastem-gospodarzem igrzysk jest Kraków. Ponadto zawody zagoszczą w Krynicy-Zdroju, Krzeszowicach, Myślenicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Tarnowie i Zakopanem, a także w Bielsku-Białej i Chorzowie oraz w Rzeszowie i we Wrocławiu.
W poprzednich dwóch edycjach Igrzysk Europejskich Polacy wywalczyli 34 medale. W 2015 roku w Baku – 20, w tym dwa złote, a cztery lata później w Mińsku - 14, z czego trzy złote.