Dobry start Polek w Oestersund. Jeszcze nigdy nie były tak wysoko

26/11/2023, 14:20 GMT+1

Polskie biathlonistki mogą być z siebie zadowolone. Anna Mąka i Joanna Jakieła spisały się powyżej oczekiwań i zajęły odpowiednio dziewiąte i 11. miejsce w biegu na 15 km w szwedzkim Oestersund. Zwyciężyła Włoszka Lisa Vitozzi, która o 0,1 s wyprzedziła Niemkę Franziskę Preuss.

Anna Mąka zajęłą 12. miejsce w biegu indywidualnym kobiet na 15 km w Anterselvie

Był to pierwszy start indywidualny w Pucharze Świata w sezonie 2023/24. Mąka i Jakieła jeszcze nigdy nie plasowały się w zawodach cyklu tak wysoko, a mogły być jeszcze wyżej, gdyby nie popełniły po jednym błędzie na strzelnicy, kosztującym je minutę kary. Na mecie Mąka straciła do triumfatorki 1.52,0, natomiast Jakieła - 2.00,4.
Triumfująca Vitozzi nie ustrzegła się jednego błędu w strzelaniu, a Preuss i trzecia na mecie Niemka Vanessa Voigt (strata 10,1 s) nie pudłowały.

Słaby występ faworytki

Dopiero 31. miejsce zajęła broniąca Kryształowej Kuli Francuzka Julia Simon - strata 3.38,3 (4 minuty kary).
Natalia Sidorowicz była 53. - 5.04,8 (3), a debiutująca w PŚ Kamila Cichoń 61. - 5.43,6 (2). Startowało 99 zawodniczek.
Runda PŚ w Oestersund potrwa do 3 grudnia, a przed końcem roku rywalizacja przeniesie się jeszcze do austriackiego Hochfilzen (8-10 grudnia) oraz Lenzerheide w Szwajcarii (14-17 grudnia).