Norwegowie pokazali moc w sztafecie

30/11/2023, 18:37 GMT+1

Drużyna norweskich biathlonistów nie miała sobie równych i wygrała pierwszą w tym sezonie Pucharu Świata sztafetę 4x7,5 km w szwedzkim Oestersund. Polacy przybiegli na metę na odległym 16. miejscu.

Tarjei Boe wygrał bieg pościgowy na 12 km w Novym Mescie

Triumfatorzy (1:14.28,4) pobiegli w składzie: Endre Stroemsheim, Tarjei Boe, Johannes Thingnes i Vetle Sjaastad Christiansen. Ukończyli bieg z przewagą 20,6 s nad Francją i 50,5 s nad Niemcami.

Walka za plecami Norwegów

Walka o drugie miejsce trwała praktycznie do ostatniej wizyty na strzelnicy. Tu swoje szanse pogrzebali Niemcy. Johannes Kuehn musiał dodatkowo pokonać rundę karną.
Dzięki temu multimedalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, Francuz Quentin Fillon Maillet niezagrożony przyprowadził swoją drużynę za Norwegami.

Norweg Tarjei Boe na trasie sztafety

Polacy daleko

Polacy wystartowali w składzie: Andrzej Nędza-Kubiniec, Jan Guńka, Konrad Badacz i Tomasz Jakieła. Biało-Czerwoni od początku rywalizacji klasyfikowani byli pod koniec stawki.
Ekipy Litwy, Łotwy, Mołdawii i Bułgarii zostały zdublowane. To samo groziło Polakom. Jakieła jako ostatni zawodnik przekroczył w czwartek linię mety. Na wynik naszych biathlonistów, którzy stracili do zwycięzców 6.10.9 min, złożyła się jedna runda karna (Badacz) i dziewięć doładowań.

W programie zawodów w Oestersund są jeszcze sprinty i biegi na dochodzenie. Inauguracyjna runda PŚ zakończy się w niedzielę.