Zwycięstwo Nawratha i polski akcent w Oestersund

02/12/2023, 22:18 GMT+1

Philipp Nawrath najlepszy w biathlonowym sprincie na 10 km w w szwedzkim Oestersund. Pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata zdobył Polak Jan Guńka, na mecie na 37. miejscu.

Kil 19. na mecie piątkowego biegu do kombinacji norweskiej w Lillehammer

W pierwszym w tym sezonie sprincie mężczyzn Nawrath był bezbłędny na strzelnicy, podobnie jak pozostali zawodnicy na podium: Norweg Tarjei Boe (18,7 s straty) oraz jego rodak Vebjoern Soerum (19,8 s).

Podwójne zwycięstwo

Nawrath, który dzięki wygranej wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej, odniósł pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Soerum wcześniej nigdy nie zajął w tym cyklu lokaty wyższej niż 23.
Dopiero 18. był broniący Kryształowej Kuli Norweg Johannes Thingnes Boe, który miał trzy niecelne strzały. Do triumfatora stracił ponad półtorej minuty.
Guńka spudłował dwukrotnie i miał wynik gorszy od Nawratha o 2.06,7. Najważniejsze jednak, że zdobył pierwsze punkty w Pucharze Świata w karierze.
Andrzej Nędza-Kubiniec był 79., Tomasz Jakieła - 80., a Konrad Badacz - 84.

Dalszy ciąg w niedzielę

W biegu na dochodzenie na 12,5 km z Polaków wystąpi tylko Guńka, a czasy ze sprintu będą uwzględniane na starcie niedzielnej rywalizacji. W biegu na dochodzenie na 10 km kobiet wystąpią Anna Mąka i Natalia Sidorowicz, ale na trasę Polki wyruszą ponad dwie minuty później niż zwyciężczyni sprintu - Francuzka Lou Jeanmonnot.
Będą to ostatnie konkurencje w inauguracyjnej rundzie biathlonowego Pucharu Świata. Kolejną zaplanowano na 8-10 grudnia w austriackim Hochfilzen.