Aleksandra Mirosław wyrównała rekord świata we wspinaczce sportowej na czas w zawodach Pucharu Świata w Wujiang

13/04/2024, 17:19 GMT+2

Reprezentantki Polski z doskonałej strony pokazały się w pierwszych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w chińskim Wujiangu. Aleksandra Mirosław zajęła pierwsze miejsce, wyrównując własny rekord świata. W polskim finale wygrała z Natalią Kałucką, a w najlepszej czwórce znalazła się również Aleksandra Kałucka. To świetny prognostyk przed tegorocznymi igrzyskami.

Mirosław po wygraniu Pucharu Świata w Wujiang

Mirosław, która już dużo wcześniej jako pierwsza z Polek zapewniła sobie kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu, najlepsze w Chinach zostawiła na koniec. Piątkowe eliminacje ukończyła z czasem 6,87 sekundy i była w nich szósta.

Aleksandra Mirosław to największa polska nadzieja na medal na igrzyskach we wspinaczce

Aleksandra Mirosław wyrównała rekord w finale

W sobotę największa polska nadzieja na medal we wspinaczce w Paryżu wyraźnie podkręciła już tempo, potwierdzając swoje ogromne możliwości. W ćwierćfinałach i półfinałach wygrała swoje pojedynki czasem 6,33 s. W walce o awans do wielkiego finału pokonała Aleksandrę Kałucką, która nie ukończyła biegu, odpadając od ścianki.

Aleksandra Mirosław lepsza od Aleksandry Kałuckiej w półfinale wspinaczki na czas w Wujiang

W drugim półfinale Natalia Kałucka pokonała Koreankę Jimin Jeong, która też popełniła bardzo kosztowny błąd i nie była już w stanie go naprawić.

Natalia Kałucka awansowała do finału wspinaczki na czas w Wujiang

Finałowy pojedynek był już pokazem mocy Mirosław. Dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce na czas triumfowała czasem 6,24 s, wyrównując własny rekord świata. Pokonana w finale Natalia Kałucka uzyskała czas 6,75 s.

Mirosław wygrała zawody wspinaczki na czas w Wujiang

Na czwartym miejscu zawody w Chinach ukończyła Aleksandra Kałucka, która ponownie zaliczyła potknięcie na ściance. Wykorzystała to Jeong z Korei Południowej, zajmując trzecie miejsce na podium.

Aleksandra Kałucka przegrała walkę o 3. miejsce w Wujiang

Kolejne zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas odbędą się na początku maja w Salt Lake City. Oglądaj na antenach Eurosportu i w Eurosporcie Extra w Playerze.