Skrytykowała WTA, wycofała się z turnieju. W Tokio bez Rybakiny

25/09/2023, 15:07 GMT+2

Jelena Rybakina nie wystartuje w turnieju WTA 500 w Tokio. Oficjalnym powodem wycofania się z imprezy jest choroba. Wcześniej jednak tenisistka skrytykowała światowe władze za brak wolnego losu w pierwszej rundzie.

Rybakina pokonała Kostiuk w 1. rundzie US Open

Przypomnijmy, w imprezach rangi WTA 500 wolny los w 1/16 finału otrzymują zwyczajowo cztery najwyżej rozstawione zawodniczki. W stolicy Japonii ten przywilej spotkał turniejową "jedynkę" Igę Świątek (2. WTA), "dwójkę" Jessicę Pegulę (4. WTA) oraz Marię Sakkari (6. WTA) i Caroline Garcię (10. WTA). Co ciekawe, dwie ostatnie zawodniczki rozstawione były z odleglejszymi od Rybakiny [3] numerami.

Rybakina zrezygnowała

Wobec Greczynki oraz Francuzki władze WTA zastosowały jednak tzw. performance bye, co ma związek z faktem, że obie doszły do końcowej fazy turnieju rozgrywanego bezpośrednio przed imprezą w Tokio (Sakkari wygrała, a Garcia była w półfinale w Guadalajarze).
Tym sposobem Kazaszka została poszkodowana, a za pośrednictwem mediów społecznościowych nie omieszkała skomentować decyzji światowych władz.
"Dziękuję za zmianę zasad w ostatniej chwili. Jak zawsze świetne decyzje WTA" - .
Jelena Rybakina niezadowolona z decyzji WTA (źródło: instagram/lenarybakina)
W poniedziałek Rybakina - mająca zagrać na inaugurację z Czeszką Lindą Noskovą (44. WTA) - zrezygnowała ze startu w Japonii, tłumacząc się chorobą.
Jej miejsce w głównej drabince zajęła reprezentantka gospodarzy Himeno Sakatsume (181. WTA).
Turniej w Tokio rozpoczął się 25 września. Wielki finał zaplanowano na 1 października.