Iga Świątek - Donna Vekić: wynik i relacja z meczu 1/8 finału

Piotr Kaszubski

Akt. 12/04/2024, 19:39 GMT+2

Iga Świątek nie bez problemów awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. We wtorek raszynianka pokonała Chorwatkę Donnę Vekić 6:3, 6:4. O półfinał liderka rankingu zagra z reprezentującą Kazachstan Jeleną Rybakiną.

Iga Świątek była faworytką turnieju w Rzymie

Pierwotnie Świątek (1. WTA) miała zmierzyć się z Vekić (24. WTA) w poniedziałek wieczorem. Plany organizatorów storpedowały jednak mocne opady deszczu, przez co część spotkań musiała zostać przełożona na kolejny dzień.

Set po walce dla Świątek

We wtorek Polka oraz Chorwatka nareszcie pojawiły się na korcie. I od początku ich pojedynek był niezwykle zacięty, a obie tenisistki pewnie wygrywały swoje gemy serwisowe. Jednak wraz z upływem minut zarysowywała się przewaga liderki rankingu, która przy prowadzeniu 2:1 przełamała Vekić bez straty punktu.
Później 26-latka z Osijeku długimi fragmentami była równorzędną rywalką dla broniącej tytułu raszynianki. Dość powiedzieć, że Świątek w krótkim czasie obroniła aż cztery break pointy, ale piątego już nie zdołała i zamiast 5:2, zrobiło się już tylko 4:3 dla naszej tenisistki.
W końcówce seta trzykrotna triumfatorka imprez wielkoszlemowych pokazała to, czym zasłynęła w swoich najlepszych meczach na nawierzchni ziemnej. Polka znakomicie się poruszała, umiejętnie wykorzystywała okazje do ataków, rozrzucając przeciwniczkę po całej powierzchni kortu. Efekt? Partia wygrana 6:3 po 43 minutach walki.

Walka punkt za punkt i końcówka dla Świątek

Początek drugiej odsłony wyglądał podobnie jak w przypadku inauguracyjnego seta. Chorwatka co i raz potrafiła odgryźć się bardziej utytułowanej rywalce, zarówno świetnymi uderzeniami pod linię końcową czy niezwykle skutecznymi w jej wykonaniu skrótami.
To wszystko sprawiało, że Świątek nie mogła odskoczyć Vekić, choć trzeba przyznać, że sama prezentowała się tego dnia na korcie naprawdę dobrze. Nieźle funkcjonował chociażby pierwszy serwis raszynianki, po którym nasza reprezentantka często cieszyła się z łatwo wygranych punktów.
Zacięta rywalizacja trwała aż do stanu 4:4. Wówczas Vekić nie wytrzymała presji narzuconej przez 21-latkę z Raszyna i po grze na przewagi została przełamana trzeci raz w tym spotkaniu. W kolejnym gemie Świątek poszła za ciosem, triumfowała 6:4 i zameldowała się w 1/4 finału.
W kolejnej fazie rywalką Polki będzie Jelena Rybakina (6. WTA). Mecz będzie szansą na rewanż za tegoroczne porażki z Kazaszką: w czwartej rundzie Australian Open (4:6, 4:6) oraz w półfinale Indian Wells (2:6, 2:6).