Linette się nie zatrzymuje. Ma pierwszy finał w tym sezonie

Akt. 22/09/2023, 19:04 GMT+2

Trwa świetna passa Magdy Linette w Chinach. Polska tenisistka, dzięki zwycięstwu z Julią Putincewą 6:2, 6:3, awansowała do finału turnieju WTA 250 w Kantonie. W sobotę poznanianka stanie przed szansą na zdobycie trzeciego tytułu w karierze.

Tak wygląda trening Magdy Linette przed turniejem US Open 2023

Dla Linette (27. WTA) oraz Putincewej (81. WTA) piątkowy pojedynek był już dziewiątym na zawodowych kortach. Większość poprzednich starć, dokładnie pięć, padło łupem Polki, ale w jedynym tegorocznym - rozgrywanym w ramach Billie Jean King Cup - w dwóch setach triumfowała Kazaszka.

Dominacja Linette

I choć w światowym rankingu to półfinalistka styczniowego Australian Open jest notowana zdecydowanie wyżej, to w Kantonie trudno było wskazać wyraźną faworytkę do zwycięstwa.
Początek szczęśliwie należał do poznanianki, która nie mogła rozpocząć meczu w lepszym stylu. Linette dwukrotnie pewnie utrzymała swoje podanie, a w międzyczasie zanotowała także przełamanie i po zaledwie kilkunastu minutach rywalizacji prowadziła już 3:0.
Bardziej doświadczona z tenisistek grała z dużym polotem, wymuszając w tym fragmencie na przeciwniczce sporą liczbę błędów. Efekt? Set wygrany 6:2 i to zaledwie w nieco ponad pół godziny.

Nerwy pogrążyły Putincewą

W drugiej partii Polka wcale nie zamierzała spuścić z tonu. Zachowywała względny spokój na korcie, czekając na odpowiedni moment do ataku, co wychodziło jej znakomicie.
Wprawdzie Putincewa mogła pochwalić się bardzo dobrą skutecznością pierwszego serwisu (79% w całym meczu), to miała problemy z innymi elementami tenisowego rzemiosła. Dodatkowo w jej grę wkradła się ogromna nerwowość, a kibice kilkukrotnie byli świadkami jej dyskusji z sędzią.
Wszystko to zaowocowało przełamaniem na korzyść poznanianki w gemie numer sześć, po którym wydawało się, że koniec spotkania jest już blisko (4:2). I faktycznie tak było, bo kwadrans później odsłona zakończyła się wynikiem 6:3.
Dla Polki to pierwszy finał imprezy rangi WTA od połowy września 2022 roku i występu w Chennai. Z pięciu meczów o tytuł w karierze wygrała dwa - w Nowym Jorku (2019) oraz tajskiej miejscowości Hua Hin (2020).
W sobotnim finale Linette zmierzy się z Belgijką Greet Minnen (68. WTA) lub Chinką Xiyu Wang (88. WTA).