Sabalenka pokonana. Traci do Świątek coraz więcej

Akt. 20/08/2023, 08:25 GMT+2

Białorusinka Aryna Sabalenka, rozstawiona z numerem drugim, przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 w Cincinnati z Karoliną Muchovą 7:6 (7-4), 3:6, 2:6. W niedzielnym finale przeciwniczką czeskiej tenisistki będzie Amerykanka Cori Gauff, która wcześniej wyeliminowała Igę Świątek.

Karolina Muchova pierwszą finalistką Roland Garros 2023

Obie zwyciężczynie sobotnich meczów po raz pierwszy w karierze wystąpią w finale turnieju rangi WTA 1000.
Dla Muchovej to już druga w krótkim czasie ważna wygrana z Sabalenką. W czerwcu pokonała ją w półfinale wielkoszlemowego Roland Garros w Paryżu, również w trzech setach (później przegrała w finale ze Świątek).

Gauff znalazła sposób na Świątek

Teraz rywalką 17. w światowym rankingu Czeszki, która 21 sierpnia skończy 27 lat, będzie młodsza o osiem lat Cori "Coco" Gauff.
Rozstawiona z numerem siódmym Amerykanka wcześniej w sobotę pokonała po prawie trzech godzinach Świątek, liderkę światowego rankingu, 7:6 (7-2), 3:6, 6:4.
To był ósmy mecz tych zawodniczek i dopiero pierwsze zwycięstwo Gauff, która nigdy wcześniej nie wygrała nawet seta z 22-letnią Polką, a większość z nich gładko przegrywała.

Wzrosła strata Sabalenki

Choć dwie czołowe tenisistki rankingu WTA udział w Western & Southern Open zakończyły na półfinale, przewaga prowadzącej w zestawieniu Świątek wzrosła nad drugą Sabalenką o 225 punktów i przed US Open wynosić będzie 1209. Przed rokiem Polka w Cincinnati odpadła w trzeciej rundzie, a Białorusinka również w półfinale.
W Nowym Jorku, gdzie 28 sierpnia rozpocznie się wielszkolemowy US Open, raszynianka broni aż 2000 punktów za zwycięstwo. Starsza o trzy lata tenisistka z Mińska bronić będzie 780 punktów za ubiegłoroczny półfinał.