Sabalenka bez tytułu. Jednostronny finał dla Rybakiny

Mariusz Czykier

07/01/2024, 09:07 GMT+1

Jelena Rybakina wygrała 6:0, 6:3 z Białorusinką Aryną Sabalenką finał turnieju WTA 500 w Brisbane. Reprezentantka Kazachstanu sięgnęła tym samym po szósty tytuł w karierze. W rozgrywanym równolegle finale turnieju w Auckland Coco Gauff pokonała 6:7 (4-7), 6:3, 6:3 Ukrainkę Elinę Switolinę.

Australian Open. Piłka meczowa z finału Rybakina - Sabalenka

Trudno było sobie wyobrazić lepszy finał turnieju w Brisbane niż spotkanie finalistek ubiegłorocznego Australian Open. Wprawdzie po turnieju w Melbourne rywalizowały w ubiegłym roku trzy razy i wszystkie te mecze wygrała Kazaszka, nie było jednak tajemnicą, że kapitalnie czująca się w Australii Sabalenka (od ubiegłorocznego turnieju w Adelajdzie wygrała na antypodach 15 meczów z rzędu) będzie o tytuł w Brisbane walczyć jak o swoje.
Nic takiego nie nastąpiło. Rybakina od początku narzuciła w finale swoje warunki i w pierwszym secie nie pozwoliła wiceliderce rankingu wygrać choćby gema. Na wygranie pierwszej partii Kazaszka potrzebowała zaledwie 25 minut.
W drugim również zaczęła od przełamania. I chociaż Sabalenka szybko odrobiła stratę, już w kolejnym gemie ponownie straciła własne podanie.

Seria Sabalenki przerwana

Wypracowaną przewagę Rybakina utrzymała do końca, przerywając zwycięską australijską serię Białorusinki, która w przyszłym tygodniu rozpocznie walkę o obronę tytułu w Australian Open.
Nieco więcej pracy miała Gauff, która w finale imprezy w Auckland rozprawiła się ze Switoliną. Triumfatorka US Open wyższość rywalki musiała uznać tylko w tie-breaku pierwszego seta. Później niepodzielnie rządziła na korcie, kilkukrotnie przełamując Ukrainkę i tylko raz tracąc własne podanie.