WTA 1000 Rzym 2024. Aryna Sabalenka wygrała z Dajana Jastremską

12/05/2024, 14:48 GMT+2

Aryna Sabalenka awansowała do 1/8 finału turnieju WTA 1000 w Rzymie. Wiceliderka światowego rankingu pokonała Ukrainkę Dajanę Jastremską 6:4, 6:2, odnosząc dopiero pierwsze zwycięstwo w czwartym bezpośrednim spotkaniu z tą rywalką.

Sabalenka awansowała do półfinału Roland Garros

W niedzielę wyraźną faworytką była Sabalenka (2. WTA), czyli finalistka niedawnej imprezy w Madrycie, która w pojedynku o tytuł musiała uznać wyższość Igi Świątek (1. WTA).
Wiceliderka rankingu nie mogła jednak zlekceważyć rywalki, chociażby ze względu na historię bezpośrednich starć z tą tenisistką.
Z trzech dotychczasowych meczów z Jastremską (33. WTA) zawodniczka pochodząca z Mińska nie wygrała ani jednego, choć ostatni odbył się stosunkowo dawno, bo w styczniu 2020 roku w Adelajdzie.

Wystarczyło jedno przełamanie

Ukrainka rozpoczęła bardzo dobrze. Pewnie utrzymywała własne gemy serwisowe, czego nie można było powiedzieć o jej przeciwniczce.
Sabalenka kilkukrotnie musiała bronić break pointów, ale za każdym razem wychodziła z opresji obronną ręką. Sama także miała dwie takie szanse, obie przy wyniku 3:3.
Drugą wykorzystała i objęła prowadzenie. Później kontrolowała sytuację na korcie i po 39 minutach walki triumfowała w pierwszym secie 6:4.

Aryna Sabalenka wygrała pierwszego seta w meczu z Dajaną Jastremską

Sabalenka wypunktowała Jastremską

Kluczowym momentem drugiej partii był gem numer trzy, w którym tenisistki rozegrały aż 24 akcje przy serwisie Jastremskiej.
Próbę nerwów lepiej wytrzymała Białorusinka, która wykorzystała dopiero siódmą okazję na przełamanie i odebrała podanie rywalce (2:1).
Następnie poszła za ciosem i uczyniła to po raz kolejny, co dało jej komfortowe prowadzenie 4:1. Finalnie wygrała tę odsłonę 6:2.
W następnej rundzie Sabalenka zmierzy się ze zwyciężczynią meczu Elina Switolina (19. WTA) - Anna Kalinska (26. WTA).

Dajana Jastremska - Aryna Sabalenka 4:6, 2:6