Koszmar Świątek trwa. Goodbye, US Open

Akt. 04/09/2023, 11:14 GMT+2

Iga Świątek żegna US Open. Jelena Ostapenko kolejny raz okazała się dla niej za mocna. Łotyszka wygrała 3:6, 6:3, 6:1 i to ona jest w ćwierćfinale US Open. Świątek od poniedziałku straci pozycję liderki rankingu WTA.

Ta piłka przesądziła o końcu Świątek w US Open 2023

Przed meczem jedno było jasne: 26-letnia Ostapenko to zmora Świątek. Polka, młodsza od Łotyszki o cztery lata, dotychczasowe trzy mecze z nią przegrała. Po tym ostatnim, w lutym ubiegłego roku w Dubaju, rozpoczęła się imponująca seria 37 wygranych spotkań przez Świątek. Wcześniej uległa Ostapenko w 2019 roku w Birmingham i w 2021 w Indian Wells.

Jelena Ostapenko

Tenisistka z Rygi pierwszy raz w karierze dotarła do 1/8 finału US Open, ale zna smak wielkoszlemowego triumfu. W roku 2017 została mistrzynią Rolanda Garrosa, a w następnym wspięła się na najwyższe, piąte, miejsce w światowym rankingu (obecnie jest 21.).
Świątek w poprzednich rundach w Nowym Jorku szła jak burza. Nie straciła choćby seta w trzech meczach, a Łotyszka każdy swój pojedynek rozstrzygała dopiero w trzeciej partii.

Iga Świątek

Problemy Świątek na początku

Polka, która miała zatem rachunki do wyrównania, zaczęła nerwowo. Podawała, ale robiła to bardzo nerwowo, dwukrotnie posyłając piłkę wysoko i daleko w aut. Miała problemy, została przełamana.

Ostapenko przełamała Świątek w 1. gemie meczu o ćwierćfinał US Open

Szczęśliwie sytuacja odwróciła się w kolejnym gemie. Skupiona Świątek skutecznie returnowała, zaskoczona Ostapenko nie miała nic do powiedzenia. Uff. 1:1. Rozpędzona Polka poszła za ciosem. Mniej błędów przy serwisie i był efekt - w końcu wygrała swoje podanie. Początkowe problemy, zdawało się, zniknęły.

Świątek wykorzystała okazję. Polka przełamała Ostapenko w 2. gemie 1. seta

Poziom się wyrównał. Żeby wygrać każdą kolejną piłkę, trzeba było stoczyć batalię i się sporo nabiegać. Punkt za punkt, podanie za podanie. Gdy Ostapenko wygrała swoje, Polka odpowiedziała pięknym za nadobne.

Ekspres Świątek odjeżdżał

Gdy wydawało się, że zanosi się na thriller, Świątek wzięła sprawy w swoje ręce. Grała jak to ona, agresywnie, piłki słała potężne, ale najważniejsze - precyzyjnie. Znów przełamała rywalkę, ale teraz odjechała na 4:2. Za moment wygrała kolejnego gema.

Świątek przełamała Ostapenko w 6. gemie 1. seta meczu 4. rundy US Open

Ona już odjeżdżała. Zwycięstwo w secie było coraz bliżej. Przełamała napór Łotyszki, wygrała swój gem serwisowy i miała pierwszą wygraną partię.

Szczęście po stronie Świątek. Polka wygrała 1. seta w starciu z Ostapenko

Konsultacja i wielki zwrot

Krótką przerwę między setami Ostapenko wykorzystała na wskazówki od swojego sztabu. Poskutkowało, bo swoje podanie wygrała błyskawicznie, tracąc zaledwie jedną piłkę, a za moment przełamała Świątek. 2:0 dla Łotyszki i na tym nie koniec, bo rozpędzona wygrała swoje podanie bez żadnych strat.

Ostapenko przełamała Świątek w 2. gemie 2. seta starcia ze Świątek w 4. rundzie US Open

Po ostatniej piłce szła w kierunku swojego krzesełka dumna jak paw, wyglądała, jakby złość z niej schodziła i wróciła pewność siebie. Prowadziła wyraźnie.
Ale mylił się ten, kto myślał, że Świątek już się poddała. Czekała na błędy i słabszy moment rywalki i się doczekała. Wygrała swoje podanie, a Ostapenko perfekcyjnie zepsuła swoje. Perfekcyjnie, bo przegrywając do zera! Było 4:1, zrobiło się 4:3.
Nadzieje Polki trwały chwilę, kolejny raz rywalki nie zdołałała przełamać. Ostapenko triumfowała. Potrzebny był trzeci set, jak w Dubaju.

Ostapenko wygrała 2. seta w starciu ze Świątek w 4. rundzie US Open

Tarapaty Świątek w trzecim secie

Ona grała jak nakręcona, a Świątek się gubiła. Podarowała swoje podanie, Ostapenko wygrała swoje. To już był ten moment. Należało wszcząć alarm, bo pędząca Łotyszka dostrzegała już tabliczkę z napisem "ćwierćfinał".

Ostapenko przełamała Świątek już w 1. gemie 3. seta

Liderka rankingu nie była w stanie utrzymać swojego serwisu. Niby biła mocno, ale rywalka odpowiedziała piekielnym forhendem. Świątek nie była w stanie nic z tym zrobić. 3:0 dla Ostapenki.

Problemy Świątek, Polka przełamana po raz drugi w 3. secie

Kolejne punkty zodbywała z łatwością. Gema wygrała do zera, później kolejnego. Polka była bez wiary i pomysłu 5:0. Gdy znów oddała swoje podanie, Ostapenko postawiła kropkę nad i. Ma swój kolejny wielkoszlemowy ćwierćfinał. Świątek opuszczała kort smutna. Ponownie nie znalazła recepty na tenisistkę z Łotwy.

Odpadła i straci fotel liderki

To nie wszystko. Od następnego poniedziałku straci również panowanie w rankingu tenisistek. Nową liderką będzie Białorusinka Aryna Sabalenka. Pierwsze miejsce na listach Polka zajmowała od 4 kwietnia ubiegłego roku.

Zabrała głos na konferencji prasowej

Świątek tuż po meczu nie chciała rozmawiać z dziennikarzami, nie udzieliła też wywiadu reporterowi Eurosportu. Dopiero na konferencji prasowej odpowiedziała na pytania, między innymi o przyczyny porażki i nadchodzącej zmianie na szczycie rankingu.
Iga Świątek (Polska, 1) - Jelena Ostapenko (Łotwa, 20) 6:3, 3:6, 1:6