Novak Djoković mistrzem US Open 2023. Nie dał szans rywalowi

Akt. 11/09/2023, 02:19 GMT+2

To był wielki pokaz siły w wykonaniu Novaka Djokovicia. Serb pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa 6:3, 7:6 (7-5), 6:3 i tym samym po raz czwarty w karierze wygrał US Open. To równiez jego 24. triumf w Wielkim Szlemie. Finałowy mecz trwał trzy godziny i 17 minut.

Novak Djoković wygrał US Open 2023. W finale lepszy od Miedwiediewa

Niedzielny mecz na słynnym korcie im. Arthura Ashe'a był rewanżem za finał tej samej imprezy z 2021 roku. Wówczas Rosjanin zaskoczył wielce faworyzowanego "Nole", uniemożliwiając mu zdobycie historycznego Klasycznego Wielkiego Szlema.
Na przestrzeni całego turnieju obaj finaliści potwierdzili zaś, że w meczu o tytuł absolutnie nie znaleźli się przypadkowo. "Djoko" jedyne dwa sety przegrał w dosyć niespodziewanie wyrównanym starciu z innym Serbem, Laslo Djere.
Miedwiediew zaś w Nowym Jorku był w doskonałej formie, którą zaskoczył zapewne nawet swoich największych entuzjastów. Zwłaszcza w wygranym w czterech setach półfinale z Carlosem Alcarazem, turniejową jedynką, dał do zrozumienia, że tego dnia może nawiązać do wielkiego sukcesu sprzed dwóch lat.

Fantastyczna wymiana w meczu Djoković - Miedwiediew w finale US Open

Pierwszy set po myśli Djokovicia

Od samego początku lepszy, bardziej skuteczny pomysł na mecz miał mistrz z Belgradu. Djoković wygrywał najważniejsze z wymian, te, w których stawka okazywała się kluczowa. Triumfował w pierwszym, własnym gemie, po dłuższej chwili przełamał Rosjanina, znów wygrał przy własnym podaniu i miał już pewne, wygodne prowadzenie 3:0.
Dlatego też było mu łatwiej kontrolować już tę część spotkania. Nie potrzebował już wykorzystanych break pointów - wystarczyła cała tenisowa jakość, mając swój serwis. Finalnie doprowadziło to do seta zwyciężonego 6:3.

Djoković wygrał 1. seta w starciu z Miedwiediewem w finale US Open

Postawił się, ale to za mało

Po przerwie Daniił otrząsnął się z gorszego momentu i zaczął nadawać ton bardzo wyrównanej rywalizacji. Obaj panowie stworzyli bardzo interesujący pojedynek, w którym w drugim secie musiało dojść do tie breaka. Tam już na jaw wyszła cała sportowa jakość Novaka, który wygrał dwie kończące piłki i znalazł się już w bardzo komfortowej sytuacji przed dalszą częścią rywalizacji.

Djoković wygrał 2. seta w finale US Open. Zadecydował tie-break

Po tie-breaku Miedwiediew poprosił o przerwę medczyną. Miał problemy z lewym barkiem, ale wrócił do rywalizacji.

Miedwiediew wymagał przerwy medycznej w finale US Open

Nie wypuścił szansy z rąk

Poczatek kolejnej partii był wyrównany, ale w trzecim gemie zrobiło się nerwowo. Rosjanin stracił równowagę, wygięła mu się noga i padł na ziemię. Djoković podszedł do niego, chciał pomóc wstać, ale rywal pokazał tylko kciukiem, że wszystko w porządku i podniósł się o własnych siłach. To tylko pokazuje, że ten mecz kosztował tenisistów dużo zdrowia, ale nikt nie miał zamiaru odpuścić.

Miedwiediew padł na ziemię. Djoković natychmiast ruszył z pomocą

Jednak to Djoković był w lepszej dyspozycji. Przełamał na 3:1 i choć po chwili Miedwiediew doprowadził do re-breaka, to za moment Serb przełamał ponownie. Od stanu 4:2 jego przewaga nie podlegała dyskusji.
- On wie, że to już jest jego. Musi tylko przyplinować końcówki - mówił komentujący spotkanie w Eurosporcie Karol Stopa. "Nole" swoją szansę wykorzystał w pełni, wygrał 6:3 zadając decydujący cios pierwszą piłką meczową.
Tym samym Serb sięgnał po 24. tytuł wielkoszlemowy i śrubuje swój rekord. Z aktywnych tenisistów teoretycznie zagrozić może mu jeszcze Rafael Nadal (22 triumfy), ale Hiszpan ostatnio zmaga się z ogromnymi problemami zdrowotnymi i do rywalizacji w US Open nie przystąpił.

Djoković na ponowny triumf w Nowym Jorku czekał pięć lat. To również jego 96. wygrany turniej w karierze.