Wielkie emocje i powrót Sabalenki. Zagra w finale US Open

Akt. 08/09/2023, 09:07 GMT+2

Aryna Sabalenka pokonała w półfinale wielkoszlemowego US Open Madison Keys 0:6, 7:6 (7-1), 7:6 (10-5). O tytuł nowojorskiego turnieju białoruska tenisistka zagra z Coco Gauff, która wyeliminowała Karolinę Muchovą.

Sabalenka pokonała Keys w półfinale US Open

Sabalenka w tym roku w turniejach wielkoszlemowych wykazuje się ogromną regularnością. Poza zwycięstwem w Melbourne, była w półfinale na kortach imienia Rolanda Garrosa oraz na londyńskiej trawie w Wimbledonie. W obu tych przypadkach długo wydawało się, że ma mecz pod kontrolą, zarówno z Muchovą, jak i z Tunezyjką Ons Jabeur wyraźnie prowadziła, ale w pewnym momencie sytuacja się odwracała i do głosu dochodziły rywalki.

Trzeci z rzędu półfinał w Nowym Jorku z jej udziałem miał zgoła inny przebieg. Do stanu 6:0, 5:3 rozstawionej z numerem 17. Keys udawało się niemal wszystko i trudno było sobie wyobrazić, że 28-letnia Amerykanka po raz drugi w karierze, po sześcioletniej przerwie, nie zamelduje się w finale US Open.

Sabalenka: szalony mecz, wielkie emocje

Amerykankę tylko trzy piłki dzieliły od wygranej, ale wtedy nie mająca nic do stracenia Sabalenka zaczęła maksymalnie ryzykować, w każde uderzenie wkładała olbrzymią energię, a piłka raz po raz lądowała w korcie. Najpierw odrobiła stratę przełamania, później miała dwa setbole przy podaniu Keys, a wreszcie udokumentowała swoją wyższość, wyraźnie wygrywając tie-breaka.

Sabalenka wygrała 2. seta w półfinale US Open

W decydującej partii na początku gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu, ale w szóstym gemie reprezentantka gospodarzy przełamała Białorusinkę i wyszła na 4:2. Nie zachwiało to pewnością siebie Sabalenki, która błyskawicznie odrobiła stratę.

Znowu konieczny był tie-break, tym razem - zgodnie z przepisami - do 10 punktów, co zaskoczyło Sabalenkę. Gdy zdobyła siódmy punkt, który zwykle kończy rozgrywkę, upuściła rakietę na ziemię, skryła twarz w dłoniach i odwróciła się w stronę swojego sztabu, by świętować zwycięstwo i dopiero jego członkowie uświadomili jej, że to jeszcze nie koniec.
Ta sytuacja jednak jej nie zdekoncentrowała i pewnie dokończyła dzieła, wygrywając 10-5.

Przedwczesna radość Sabalenki w końcówce starcia z Keys w półfinale US Open

- Szalony mecz, wielkie emocje. Madison grała nieprawdopodobny tenis, nie wiem do końca, jak to się stało, że udało mi się wrócić i odwrócić losy spotkania - skomentowała na gorąco Białorusinka.

Sabalenka, awansując do finału, czyli poprawiając ubiegłoroczne osiągnięcie, ponieważ uległa wtedy w półfinale Idze Świątek, zyskała już 520 punktów rankingowych i powiększyła do 1071 przewagę nad Polką na liście WTA. Jeżeli triumfuje w finale, to różnica ta wzrośnie jeszcze o 700 pkt. Białorusinka oficjalnie numerem jeden zostanie w poniedziałek.

Skrót meczu Keys - Sabalenka w półfinale US Open

Sabalenka - Gauff w finale US Open

O tytuł Sabalenka zagra z Gauff, która w pierwszym półfinale okazała się lepsza od Muchovej. 19-letnia Amerykanka zwyciężyła 6:4, 7:5.

Gauff pokonała Muchovą w półfinale US Open

Mecz został przerwany w drugim secie na prawie 50 minut ze względu na zachowanie czterech kibiców, którzy na trybunach głośno protestowali, zakłócając grę, przeciwko zmianom klimatycznym. Jeden z nich - jak poinformowali w oświadczeniu organizatorzy - przykleił stopy do betonowego podłoża, stąd przedłużająca się przerwa. W końcu po interwencji służb jako ostatni z protestujących został wyprowadzony z Arthur Ashe Stadium.

Gauff i Muchova wróciły na kort po prawie godzinnej przerwie

Obie finalistki po raz drugi dotarły do decydującego meczu w Wielkim Szlemie. 25-letnia Sabalenka triumfowała w tegorocznym Australian Open, a Gauff przed rokiem uległa Świątek we French Open.
Wyniki meczów półfinałowych turnieju tenisistek US Open:

Aryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Madison Keys (USA, 17) 0:6, 7:6 (7-1), 7:6 (10-5)
Cori "Coco" Gauff (USA, 6) - Karolina Muchova (Czechy, 10) 6:4, 7:5