Roland Garros 2024: Magda Linette przegrała z Ludmiłą Samsonową w 1. rundzie

Akt. 27/05/2024, 16:18 GMT+2

Bez werwy, wiary i jakości - tak Magda Linette rozpoczęła i tym samym zakończyła udział w wielkoszlemowym turnieju Roland Garros. Polka w 1. rundzie przegrała wyraźnie 1:6, 1:6 z Ludmiłą Samsonową.

Samsonowa pokonała Linette w 1. rundzie Roland Garros

Poznanianka ma za sobą dosyć burzliwe miesiące. Zdarzało się jej kilka turniejów z rzędu odpadać już w 1. rundzie (jak choćby w wielkoszlemowym Australian Open), ale także w niektórych imprezach zachodzić daleko. Tak było choćby w Rouen, w którym w kwietniu doszła aż do finału, ostatecznie przegranego ze Sloane Stephens.

Magda Linette w turnieju WTA 500 w Strasbourgu

Znane nazwiska na rozkładzie

Dlatego o jej dyspozycję w poniedziałkowe przedpołudnie można było mieć całkiem zrozumiałe obawy. Zwłaszcza że naprzeciw stanęła sześć lat młodsza, znajdująca się wyżej w rankingu 17. rakieta świata, czyli Samsonowa.
Rosjanka potrafi poradzić sobie ze znanymi i uznanymi rywalkami: w ostatnich miesiącach pokonywała choćby Beatriz Haddad Maię w Strasbourgu, Naomi Osakę w Madrycie czy Barborę Krejcikovą w Abu Zabi.
Kluczem w poniedziałek było więc odpowiednie nastawienie. Na to też zwracał uwagę w niedzielę Mark Gellard, trener Polki.
- To świetna zawodniczka, świetnie grała w zeszłym roku. Zamierza mocno, potężnie i precyzyjnie uderzać. Musimy być gotowi od samego początku i dobrze serwować, ponieważ rywalka ma bardzo dobry serwis - zapowiadał przed kamerami Eurosportu.

Mark Gellard przed pierwszym meczem Magdy Linette w Roland Garros

Dziesięć wymian z rzędu

I niestety, ale slowa Gellarda potwierdziły się właściwie od pierwszych minut, pierwszych pilek tego pojedynku. Jeszcze w pewnym momencie otwierającego gema Polka prowadziła 40:15 przy własnym serwisie, po czym nagle kompletnie się pogubiła i przegrała... dziesięć kolejnych wymian i na tablicach ekpresowo zrobiło się 2:0.

Z 40:0 do straty podania. Samsonowa przełamała Linette w 1. gemie meczu

Własne podanie stracone aż trzykrotnie

Co więcej, w kolejnym gemie - co prawda po długiej i ambitnej walce - znów straciła własne podanie, a Samsonowa po podwójnym przełamaniu była już w połowie drogi do zwycięstwa w 1. secie.
Za moment zrobiło się już 4:0 i choć Magdzie udało się wreszcie obronić swój serwis, to dalej była daleko do nawiązania jakiegokolwiek bliższego kontaktu z rywalką. Dwa kolejne gemy to także przewaga i dominacja Samsonowej, więc otwierająca partia spotkania przeszła właściwie bez większego echa.

Fantastyczny dropszot Samsonowej w 5. gemie 1. seta starcia z Linette

Serwowała nie gorzej od panów

Urodzona w Oleniegorsku tenisistka, gdy nie dominowała naszej rodaczki returnami, co drugi gem z imponującą częstostliwością wykazywała się swoją najmocniejszą bronią. Potężnym serwisem, sięgającym czasem prędkości, których nie powstydziliby się mężczyźni.
Jedna z piłek serwisowych zagranych przez nią poleciała nawet z prędkością 192 km/h i to właśnie m.in. dzięki temu atutowi udało się jej szybko uzyskać w 2. secie prowadzenie 2:1.

Potężny as serwisowy i wygrany gem przez Samsonową na otwarcie 2. seta starcia z Linette

Obecna ciałem, ale nie duchem

A że po chwili dorzuciła też jeszcze kolejnego wykorzystanego break pointa i podtrzymała trend serwisowy, to nic już nie wskazywało na to, aby cokolwiek złego w tym meczu się jej stało.
I tak też było. Zwyciężyła w dwóch kolejnych gemach, ten drugi do zera i tym samym po 67 minutach rywalizacji zameldowała się w 2. rundzie.
Magda w Paryżu była tylko ciałem, na pewno nie duchem i umiejętnościami, dlatego z Roland Garros pożegnała się tak szybko. Warto jednak też zwrócić na świetną dyspozycję Samsonowej, która w kolejnych rundach może być jedną z ciekawszych zawodniczek do oglądania.

Linette przełamana przez Samsonową w 4. gemie 2. seta meczu 1. rundy Roland Garros

MAGDA LINETTE - LUDMIŁA SAMSONOWA 1:6, 1:6