Iga Świątek - Jasmine Paolini: wynik i relacja z finału Roland Garros 2024

Akt. 08/06/2024, 17:43 GMT+2

Iga Świątek po raz czwarty w karierze wygrała Roland Garros. W sobotnim finale na korcie Philippe'a Chatriera pokonała Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1. To piąty wielkoszlemowy tytuł Polki.

Świątek wygrała Roland Garros 2024! Zobacz piłkę mistrzowską

- Nie można być większą faworytką wielkoszlemowego finału niż jest nią dzisiaj Świątek - powiedziała przed meczem była znakomita tenisistka Lindsay Davenport.
Liderka rankingu WTA do spotkania przystępowała z serią 18 kolejnych zwycięskich meczów na kortach ziemnych, wygrywając przed Paryżem prestiżowe turnieje WTA 1000 w Madrycie i Rzymie. Co więcej, z 15. na świecie Paolini w dotychczasowych dwóch meczach, w US Open (kort twardy) i Pradze (kort ziemny), nie straciła choćby seta.
Dla 28-latki z Toskanii to był pierwszy wielkoszlemowy finał. Tymczasem raszynianka miała już na swoim koncie cztery zwycięstwa w turniejach najwyższej rangi, trzy w Roland Garros (2020, 2022, 2023) i jedno w US Open (2022).

Walka w pierwszych czterech gemach

Stawka sobotniego meczu nie sparaliżowała mniej doświadczonej na tym poziomie, choć starszej o pięć lat, Włoszki. Wyszła na kort z postanowieniem nawiązania walki w atomowych wymianach spod końcowej linii.
W trzecim gemie, jako pierwsza w meczu, zanotowała przełamanie. Objęła po nim prowadzenie 2:1.

Jasmine Paolini na prowadzeniu! Iga Świątek przełamana w 1. secie finału Roland Garros

Świątek momentami wydawała się być zaskoczona tak odważną i pełną poświęcenia postawą rywalki. Szybko jednak opanowała sytuację.

Natychmiastowa odpowiedź Świątek. Paolini przełamana w 4. gemie 1. seta finału Roland Garros

Świetnie funkcjonował jej return, co zaowocowało ekspresowym rebreakiem na 2:2. W każdym z kolejnych gemów serwisowych rywalki w tej odsłonie miała break pointy, a w pierwszej partii zanotowała łącznie aż trzy przełamania.

Świątek wygrała zaciętą wymianę z Paolini w 1. secie finału Roland Garros

Od stanu 2:2 Polka wygrała bez większych problemów cztery kolejne gemy, zamykając seta po ledwie 35 minutach. Zanotowała w nim 10 uderzeń wygrywających, przy ośmiu niewymuszonych błędach. U Włoszki bilans ten wyniósł 3-7, przy czym popełniła też 12 błędów wymuszonych.

Świątek wygrała 1. seta w meczu z Paolini. Polka bliżej czwartego triumfu w Roland Garros

Dominacja Świątek w drugim secie

Drugi set to ogromna dominacja faworytki. Po kolejnych 18 minutach prowadziła już 4:0, dyktując warunki niemal w każdej wymianie.

Świątek przełamała Paolini w drugim gemie 2. seta w finale Roland Garros

Polka po raz kolejny zaprezentowała znakomite przygotowanie motoryczne i kondycyjne. Wyregulowany oddech miała nawet po najdłuższych wymianach.

Dominacja Świątek w 2. secie. Polka po raz drugi przełamała Paolini

Bezradna Paolini nawet nie zbliżyła się do rebreaka. Walczyć próbowała jedynie w swoich gemach serwisowych i za ogromne poświęcenie została w końcu wynagrodzona. Serwując przy 0:5, zdołała dopisać na swoje konto gema.
Na więcej nie było jej już jednak stać. Ofensywnie usposobiona Świątek po godzinie i ośmiu minutach wygrała finał 6:2, 6:1.

- To była Świątek w najlepszym wydaniu, na najwyższym poziomie - powiedział po ostatniej piłce komentujący mecz w Eurosporcie 1 Dawid Celt.