Iga Świątek nie dała szans Anastazji Potapowej

Akt. 02/06/2024, 14:24 GMT+2

Iga Świątek błyskawicznie, niczym francuski pociąg TGV, zameldowała się w ćwierćfinale Roland Garros. Anastazja Potapowa z Rosji została przez liderkę rankingu kompletnie stłamszona. Polka w niedzielę wygrała 6:0, 6:0.

Iga Swiatek

To był pierwszy mecz Świątek z Potapową w ich seniorskiej rywalizacji. Wcześniej grały ze sobą tylko na poziomie juniorskim. W tym czasie lepsze wyniki osiągała Rosjanka. Świątek potrafiła wtedy nawet ograć, konkretnie w juniorskim French Open 2016.
Ale w ostatnich sezonach 23-letnia Polka swoją utalentowaną rówieśniczkę zdystansowała. Na kortach Rolanda Garrosa pojawiła się by wygrać tu trzeci raz z rzędu i czwarty w ogóle. Tymczasem zajmująca 41. miejsce w rankingu Potapowa w tym roku dopiero po raz pierwszy w karierze zdołała przebić się w Paryżu do 1/8 finału.

Świątek narzuciła swój styl

Początek meczu dobitnie pokazał jak wiele dzieli obecnie obie zawodniczki. Potapowa grała agresywnie, Świątek wiedziała kiedy skutecznie przejść z obrony do ataku, przejąć inicjatywę i kończyć akcję punktem, choć wiele z nich Rosjanka podarowała jej niemal za darmo, popełniając lawinę błędów.

Potapowa przełamana w 2. gemie meczu z Światek w 4. rundzie Roland Garros

Polka zdołała dwukrotnie ją przełamać, nie tracąc przy tym swojego podania. Na talblicy wyników pojawił się wynik 5:0, a na twarzy Rosjanki, która zdołała ugrać w tych gemach zeldwie... sześć gemów, ogromna irytacja. Wydawąło się, że im bardziej była nerwowa, tym większy spokój zachowywała Świątek. Za moment liderka rankingu dopełniła formalności. Przełamała Potapową po raz trzeci i zamknęła seta w dwadzieścia minut.
Jeśli ktoś obawiał się, że błyskaiwcznie wygrana partia sprawi, że w grze Świątek pojawi się choćby moment deokncentracji, szybko został uspokojony.

Świątek wygrała 1. seta 6:0 w meczu z Potapową w 4. rundzie Roland Garros

Świątek była nie do zatrzymania

Liderka rankingu nie miała litości dla rywalki. Potapowa przerwała serię Świątek dopiero po jej osiemnastu z rzędu wygraych piłkach. Nie uchroniło to jednak Rosjanki od kolejnej porażki w gemie przy swoim serwisie. Zrobiło się 2:0 i z perspektywny zawodniczki z Moskwy bardzo nieciekawie.
Świątek miała bezpieczną przewagę, a na dodatek o wiele więcej sił od rywalki, którą nieustannie zmuszała do biegania. Potapowa długimi fragmentami wyglądała na zawodniczkę, która najchętniej zeszłaby z kortu. Kolejne przełamanie, kolejny wygrany gem przy podaniu Polki i było 5:0. A mecz trwał zaledwie 36 minut.
Świątek nie zamierzała przedłużać męk Potapowej i znów ograła ją przy jej serwisie. Mecz zamknęła w 39 minut.

Roland Garros 2024 - 1/4 finału. Z kim Iga Świątek zagra kolejny mecz?

Rywalkę Polki w spotkaniu 1/4 finału wyłonił mecz Olga Danilović (125. WTA) - Marketa Vondrousova (6. WTA). Lepsza okazała się Czeszka, która triumfowała 6:4, 6:2.
Mecz Świątek - Vondrousova odbędzie się we wtorek 4 czerwca. Godzina zostanie opublikowana przez organizatorów prawdopodobnie w poniedziałkowe popołudnie.