Uśmiech tylko do zdjęcia. Świątek koszmarem mistrzyni US Open

Akt. 02/11/2023, 11:15 GMT+1

Iga Świątek nie przestaje być zmorą dla Coco Gauff. Mistrzynię US Open w WTA Finals pokonała bez straty seta, za to jednego wygrywając bez straty gema.

Olśniewająca Iga Świątek na prezentacji przed WTA Finals

Karierom obu młodych tenisistek kibice przyglądają się od lat. Polka osiągnęła już szczyt, a Gauff Amerykanie na nim widzą. Kto wie, może to talent na miarę Sereny Williams. Ma 19 lat, a na koncie finał French Open i jeden wielkoszlemowy tytuł - zdobyty niedawno US Open.
Gauff ciągle się rozwija, pokonuje kolejne szczeble w rankingu, jest już trzecia na świecie. Ale mimo okrzepnięcia w zawodowym tourze jedno się nie zmienia - przez cały ten czas ma kompleks Igi Świątek.
Środowy pojedynek w Cancun był już 10. między nimi. A to wszystko na przestrzeni zaledwie trzech sezonów.

Świątek z drugim zwycięstwem w Cancun

Był to 22. gem na sucho, do zera, wygrany przez Polkę w tym sezonie i już trzeci w rywalizacji z nadzieją amerykańskiego tenisa. Świadkami jednego takiego seta byliśmy też w WTA Finals przed rokiem, kiedy Świątek wygrała 6:3, 6:0.

Wyjątek potwierdzający regułę

Przy prowadzeniu 5:4 w drugim secie środowego meczu Gauff serwowała na odrobienie strat, ale kompletnie się rozsypała. Popełniła cztery podwójne błędy serwisowe z rzędu i przestała wierzyć w to, że może wygrać ze Świątek.
Ta blokada ma swoje solidne podstawy w historii pojedynków ze Świątek. Z wcześniejszych dziewięciu meczów z Polką wygrała... jeden.
Przegrała siedem pierwszych pojedynków, nie wygrywając żadnego seta! Przełamanie nadeszło dopiero w tym roku w Cincinnati, w meczu numer 8, kiedy w półfinale wygrała 7:6 (7-2), 3:6, 6:4. Ale co z tego, skoro był to tylko wyjątek potwierdzający regułę.
Wszystko wróciło do normy już przy okazji kolejnego spotkania, w Pekinie.
To ten przypadek, kiedy liczby mówią same za siebie. Po dziesięciu meczach 9-1 dla Świątek plus 19-2 w setach.