Koniec marzeń Polki o Australian Open. Porażka w kwalifikacjach

Mariusz Czykier

Akt. 10/01/2024, 09:23 GMT+1

Katarzyna Kawa przegrała 4:6, 1:6 z Holenderką Lesley Pattinamą Kerkhove i w drugiej rundzie pożegnała się z kwalifikacjami do wielkoszlemowego Australian Open. Turniej główny rozpocznie się w Melbourne w niedzielę 14 stycznia.

Katarzyna Kawa odpadła z kwalifikacji do Australian Open 2024

Na początku meczu wszystko układało się po myśli polskiej tenisistki. Kawa (196. WTA) już w pierwszym gemie przełamała rywalkę, a chwilę później podwyższyła prowadzenie przy własnym podaniu.
Szczęście jednak nie trwało długo. Notowana na 235. miejscu listy WTA Holenderka zanotowała rebreaka już w 4. gemie. W kolejnym długo, ale skutecznie walczyła o utrzymanie podania, broniąc aż pięciu break pointów.
Ta sytuacja wyraźnie podcięła skrzydła Polce. Wprawdzie kolejne gemy przy własnym serwisie wygrywała bez większych problemów, ale jej return przestał sprawiać rywalce tak wiele kłopotów jak wcześniej.

Koniec marzeń o turnieju głównym

W 10. gemie sytuacja odwróciła się na niekorzyść Kawy. Została przełamana w najgorszym możliwym momencie. Pattinama Kerkhove wygrała seta i była już jedną nogą w trzeciej rundzie.
W drugim secie warunki na korcie dyktowała już Holenderka. Kawa na początku wciąż jeszcze się broniła, ale w 4. gemie ponownie została przełamana. Straciła również kolejne swoje podanie.
Przy stanie 5:1 i własnym serwisie Pattinama Kerkhove postawiła kropkę nad i, odprawiając z kwitkiem polską tenisistkę w drugiej rundzie kwalifikacji.

Kawa jeszcze nigdy nie rywalizowała w drabince głównej Australian Open (ma na swoim koncie występy w Wimbledonie i US Open). Co więcej, do tego sezonu nie odniosła choćby jednego zwycięstwa w kwalifikacjach.
Pewne miejsca w głównej drabince są trzy Polki: rozstawiona z "jedynką" liderka światowego rankingu Iga Świątek, Magda Linette (nr 20.) oraz nierozstawiona Magdalena Fręch. Turniej główny rozpocznie się w niedzielę. Relacje na antenach Eurosportu i w Eurosporcie Extra w Playerze.
Lesley Pattinama Kerkhove (Holandia) - Katarzyna Kawa 6:4, 6:1