Piekielnie mocny Hurkacz. Jest w ćwierćfinale Australian Open

Akt. 22/01/2024, 08:49 GMT+1

Hubert Hurkacz z życiowym sukcesem w Australian Open. Polski tenisista, rozstawiony z numerem dziewiątym, zameldował się w ćwierćfinale po zwycięstwie nad Francuzem Arthurem Cazaux 7:6 (8-6), 7:6 (7-3), 6:4.

Hurkacz w ćwierćfinale Australian Open! Zobacz piłkę meczową w spotkaniu z Cazaux

Hurkacz był murowanym faworytem spotkania z 21-letnim Francuzem z Montpellier, ale musiał mieć się na baczności. Cazaux okazał się jedną z największych rewelacji tegorocznego turnieju w Melbourne. Wcześniej wyeliminował między innymi rozstawionego z ósemką Holgera Rune czy numer 28 Tallona Griekspoora.
Zapisał się w historii, bo od czasu Denisa Istomina w 2017 roku żaden zawodnik z "dziką kartą" nie dotarł do drugiego tygodnia rywalizacji w Australian Open. Polak i francuski tenisista, notowany na 122. miejscu w rankingu ATP, nigdy wcześniej nie mierzyli się ze sobą.

Hurkacz przebudził się

W poniedziałek Hurkacz już w drugim gemie otwierającego seta był w opałach. Cazaux miał trzy break pointy i wykorzystał od razu pierwszą okazję. Przełamanie, 2:0 dla Francuza, który za chwilę, po 11 minutach gry, uciekł na 3:0.

Hurkacz przełamany w 2. gemie meczu z Cazaux

Polak po niemrawym początku przebudził się. Kolejne trzy gemy padły jego łupem. Odrobił stratę przełamania, łącznie stracił dwa punkty i zrobiło się 3:3.

Hurkacz przełamał Cazaux i odrobił straty w 1. secie meczu o ćwierćfinał Australian Open

Następne gemy były rozgrywane pod dyktando serwującego. Rozstrzygnięcia następowały błyskawicznie, o break pointach nie było mowy, stąd wynik 5:5 i za moment 6:6.
W tie-breaku Hurkacz wyraźnie przejął inicjatywę, prowadził 5-2. Za chwilę miał dwie piłki setowe, ale Cazaux doprowadził do remisu 6-6. Gra z obu stron była nerwowa, pojawiły się błędy, ale ostatecznie to Polak zachował więcej zimnej krwi. Wygrał 8-6, wykorzystując trzecią szansę po 53 minutach walki.

Hurkacz wygrał 1. seta meczu o ćwierćfinał Australian Open

Przerwa medyczna Cazaux

W drugim secie długo trwała walka gem za gem. Polak i Francuz pewnie podawali, gładko wygrywając swoje gemy serwisowe, choć w gemie numer sześć Cazaux był nad przepaścią. Obronił jednak aż pięć break pointów (3:3).
Znów o rozstrzygnięciu decydował tie-break. W nim Hurkacz szybko załatwił sprawę. Trzy piłki setowe, pierwsza wykorzystana (7-3) i upragniony ćwierćfinał Australian Open był coraz bliżej.

Hurkacz wygrał 2. seta meczu z Cazaux o ćwierćfinał Australian Open

Zanim rozpoczęła się trzecia partia, Cazaux poprosił o przerwę medyczną, która trwała kilka minut. Gdy wrócił do gry, od razu stracił swoje podanie.

Hurkacz przełamał Cazaux na początku 3. seta meczu o ćwierćfinał Australian Open

Przełamanie okazało się kluczowe dla losów seta. Hurkacz dominował na korcie, jego serwis funkcjonował bez zarzutu. Tym razem tie-break nie był potrzebny, Polak zwyciężył 6:4. Spotkanie trwało dwie godziny i 28 minut.