Sensacja goniła sensację. Rewelacyjny Japończyk wreszcie zatrzymany

Przemysław Kuwał

Akt. 21/10/2023, 13:46 GMT+2

Shintaro Mochizuki kończy przepiękną przygodę z turniejem ATP 500 w Tokio. Notowany w trzeciej setce rankingu Japończyk, który sprawiał sensację za sensacją, przegrał w półfinale z Asłanem Karacewem 3:6, 4:6. Rosjanin zagra o tytuł z Amerykaninem Benem Sheltonem.

Karacew pokonał Mochizukiego w półfinale turnieju ATP w Tokio

Notowany na 215. miejscu w światowym rankingu zszokował już w pierwszej rundzie, kiedy wyrzucił z turnieju 31. rakietę świata, Argentyńczyka Tomasa Martina Etcheverry’ego. Na miano megasensacji zasłużył jego wynik z drugiej rundy, kiedy mimo przegrania 0:6 pierwszego seta wyeliminował 10. tenisistę rankingu ATP Taylora Fritza. Rozpędzony w trzech setach pokonał jeszcze Alexeia Popyrina (41. ATP).

Finał dla Karacewa

20-latek, który w bieżącym sezonie zadebiutował w Wielkim Szlemie, po raz pierwszy w karierze znalazł się w półfinale turnieju tej rangi, ale w starciu z Karacewem nie miał wiele do powiedzenia.
Nie zmienia to faktu, że mistrz juniorskiego Wimbledonu zapamięta imprezę w Tokio na zawsze. Kapitalny występ sprawia, że w poniedziałek awansuje na najwyższe w karierze, 131. miejsce w karierze.

Finałowym rywalem Karacewa będzie w niedzielę Shelton. Amerykanin pokonał w sobotę rodaka Marcosa Girona 6:7 (2-7), 7:6 (7-5), 6:4.
W światowym rankingu 21-letni Shelton zajmuje 19. miejsce, a dziewięć lat starszy Karacew jest 50. Amerykanin stanie przed szansą wygrania pierwszego turnieju w karierze. Rosjanin ma na koncie trzy zwycięstwa w imprezach ATP.

To będzie ich drugie spotkania w historii. Shelton był górą w trzeciej rundzie tegorocznego US Open.

W Tokio rywalizował Hubert Hurkacz, ale odpadł już w pierwszej rundzie.