Zwycięski powrót Nadala w singlu. "Przepełnia mnie duma"

Mariusz Czykier

02/01/2024, 18:40 GMT+1

Zwycięstwem 7:6, 6:1 nad Dominikiem Thiemem Rafael Nadal wrócił do indywidualnej rywalizacji na korcie po blisko rocznej przerwie spowodowanej kontuzją. Wygrana zapewniła Hiszpanowi awans do 2. rundy turnieju ATP 250 w australijskim Brisbane. Jego kolejnym rywalem będzie reprezentant gospodarzy Jason Kubler (102. ATP).

Zwycięski powrót Rafaela Nadala. Wygrał z Thiemem w 1. rundzie turnieju w Brisbane

- Bez wątpienia dzisiejszy dzień jest dla mnie ważny i pełen emocji, po prawdopodobnie najtrudniejszym roku w mojej karierze - powiedział po meczu wyraźnie poruszony Nadal. - Pierwszego dnia przepełnia mnie duma. Mnie, moją rodzinę, cały mój zespół i wszystkich, którzy ze mną byli każdego dnia przez ostatni rok.
Mecz z Thiemem był pierwszym od 18 stycznia ub. roku, gdy w 2. rundzie Australian Open uległ Amerykaninowi Mackenziemu McDonaldowi. Kontuzja biodra wyeliminowała go z rywalizacji na blisko rok, w trakcie którego spadł na 672. miejsce w rankingu ATP.

Nieocenione wsparcie kibiców

Hiszpan podziękował kibicom za wsparcie, jakie uzyskał od nich w ciągu tego trudnego roku.
- Miałem szansę otrzymać tysiące wiadomości. Fakt, że każdego dnia są obok mnie wspaniali ludzie, bez wątpienia robi ogromną różnicę. Przez cały ten czas tęskniłem za zdrowiem, za rywalizacją i możliwością gry przed taką publicznością - powiedział zwycięzca 92 turniejów ATP, w tym 22 zaliczanych do Wielkiego Szlema.
Nadal podziękował także Thiemowi. Austriak również wrócił niedawno do rywalizacji po kontuzji. Zresztą w pierwszym secie stawił Hiszpanowi zaciekły opór, dał się przełamać dopiero w 12. gemie. W drugiej partii przeważyło doświadczenie i determinacja Nadala.

Przed zwycięskim powrotem w 1. rundzie turnieju w Brisbane Hiszpan rozegrał w niedzielę mecz w grze podwójnej. W parze z rodakiem Markiem Lopezem uległ jednak 4:6, 4:6 Australijczykom Maksowi Purcellowi i Jordanowi Thompsonowi.
Jego kolejnym rywalem w 2. rundzie singla będzie grający z dziką kartą Kubler, który awansował po kreczu Asłana Karacewa. Rosjanin poddał mecz po drugim secie, wygranym 7:6 (7-4). Pierwszą partię wygrał 6:4 Australijczyk.