Skoki narciarskie Engelberg 2020 - terminarz. Kiedy kwalifikacje i dwa konkursy indywidualne?

17/12/2020, 13:46 GMT+1

Skoki narciarskie zawitały do Szwajcarii. Puchar Świata w Engelbergu jest ostatnią imprezą przed świętami. W sobotę Kamil Stoch zajął drugie miejsce, w niedzielę zawodników czekają i kwalifikacje, i drugi konkurs. Transmisje w Eurosporcie i w Eurosport Playerze. Relacje na żywo w eurosport.pl.

W piątek skoczkowie mogli sprawdzić się w kwalifikacjach i treningach. W dwóch seriach próbnych świetnie skakał Stoch.
W sumie o awans do konkursu walczyło sześciu Biało-Czerwonych. Piątkowe kwalifikacje w Engelbergu wygrał Japończyk Yukiya Sato, przed Piotre Żyłą. Awansowali wszyscy nasi przedstawiciele.

Czwarty z rzędu triumf Norwega

W walce o pucharowe punkty Stoch był drugi. Zwyciężył Halvor Egner Granerud. To czwarty z rzędu triumf Norwega. Na najniższym stopniu podium stanął Słoweniec Anze Lanisek.

Polak przegrał z Granerudem o 2,2 pkt. Strata Laniska do zwycięzcy wyniosła 8,7 pkt.

W czołowej "10" uplasowało się jeszcze trzech Biało-Czerwonych - na piątej pozycji sklasyfikowano Żyłę, na siódmej Andrzeja Stękałę, na dziewiątej Dawida Kubackiego.
Program konkursów Pucharu Świata w Engelbergu:
sobota, 19 grudnia
15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 20 grudnia
14.30 - kwalifikacje
Gdzie transmisja? Piątek, 17.15, kwalifikacje (studio). Same kwalifikacje od 18 - Eurosport 1
Sobota, 15.35, konkurs (studio). Sam konkurs od 16 - Eurosport 1
Niedziela, 14:30, kwalifikacje - tylko w Eurosport Playerze
Niedziela, 15:05, konkurs (studio). Sam konkurs od 16 - Eurosport 1
Transmisje z obu konkursów, jak i kwalifikacji do sobotnich zawodów będzie można obejrzeć w Eurosporcie 1. Kwalifikacje do konkursu w niedzielę wyłącznie w Eurosport Playerze.

Rok temu Stoch i Kobayashi

Skocznia Gross-Titlis-Schanze wydaje się idealnym miejscem dla Stocha na przełamanie. Na starcie sezonu trzykrotny mistrz olimpijski nie zachwycał, formą nie błysnął również w mistrzostwach świata w lotach. Dotychczas najlepiej poszło mu w Ruce, gdzie był siódmy. Na mamuciej skoczni w Planicy skończył ósmy.
Akurat obiekt w Engelbergu wybitnie mu leży. Przed tym weekendem Stoch dziewięciokrotnie stawał tam na podium, w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu.
Ale słabsza forma na początku sezonu w jego przypadku to nic nowego. Z 36 pucharowych triumfów w karierze tylko cztery odniósł przed świętami Bożego Narodzenia.
I jak uczy historia, to od rywalizacji na obiekcie Gross-Titlis-Schanze następowała wyraźna zwyżka jego formy. Trzy lata temu zmagania w Engelbergu zaczął od trzeciego miejsca. Dzień później był drugi, a następnie wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Również przed igrzyskami Soczi 2014 w Szwajcarii prezentował się świetnie, zajmując kolejno drugie i pierwsze miejsce.
Przed rokiem w Engelbergu zwycięstwami podzielili się Kamil Stoch i Ryoyu Kobayashi.

Kto w kadrze Polski na zawody w Engelbergu?

Michal Doleżal, trener Polaków, do Engelbergu zabrał sześciu skoczków.
Poza Stochem są to: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka.
Polscy skoczkowie na Gross-Titlis-Schanze wygrywali czterokrotnie - dwa razy Kamil Stoch (2013, 2019), po razie - Adam Małysz (2001) i Jan Ziobro (2013).

Jaka sytuacja w klasyfikacji generalnej?

W klasyfikacji generalnej prowadzi Halvor Egner Granerud. Norweg ma 117 punktów przewagi nad Niemcem Markusem Eisenbichlerem.

Z Polaków najwyżej - na czwartym miejscu - sklasyfikowany jest Żyła. Do lidera traci 322 punkty.
Autor: red / Źródło: eurosport.pl, PAP