Siatkarze zderzyli się ze ścianą. Polska ze srebrem uniwersjady

Akt. 07/08/2023, 16:52 GMT+2

Polscy siatkarze zostali wicemistrzami uniwersjady w Chengdu. W poniedziałek Biało-Czerwoni przegrali w finale turnieju ze świetnie dysponowanymi Włochami 0:3 (23:25, 18:25, 26:28).

Włosi wygrali finał siatkówki na uniwersjadzie w Chengdu

Nasza drużyna spisywała się doskonale w całym turnieju. Polacy bez straty seta pokonywali kolejno: Portugalię, ekipę z Hongkongu, Koreę Południową, Ukrainę i Iran. Mecz finałowy z Włochami miał okazać się znacznie trudniejszym zadaniem.

Problemy Polaków

Na początku spotkania lepiej spisywali się siatkarze Italii. Polacy mieli problemy z powstrzymaniem na skrzydłach Lorenzo Sali i Giulio Magaliniego, a sami nie imponowali skutecznością w ataku. Rywale szybko wypracowali sobie kilkupunktową przewagę i utrzymywali ją do stanu 19:14.

Świetny atak Polaków na potrójnym bloku Włochów w finale siatkówki na uniwersjadzie w Chengdu

Trener Dariusz Luks robił zmiany w składzie i przyniosły one efekty (m.in. dobrze spisywał się Kewin Sasak). Biało-Czerwoni zaczęli odrabiać straty i doprowadzili do remisu 20:20. W zaciętej końcówce więcej zimnej krwi zachowali jednak przeciwnicy, którzy cieszyli się z wygranej 25:23.

Włosi wygrali 1. seta w finale siatkówki na uniwersjadzie w Chengdu

Wydawało się, że po tej emocjonującej końcówce Biało-Czerwoni będą spisywać się lepiej. Niestety, znowu to rywale dobrze zaczęli seta i ponownie trzeba było gonić.
Polacy musieli poprawić grę w obronie, bo Włosi zafundowali im kilka asów. Przeciwnikom wszystko wychodziło i w defensywie, i w ataku. Skutecznie kończyli kolejne akcje, doprowadzając do stanu 19:12. Do końca seta Italia dominowała, a Biało-Czerwoni nie potrafili znaleźć odpowiedzi. Przegraliśmy partię 18:25.

Włosi wygrali 2. seta w finale siatkówki na uniwersjadzie w Chengdu

Walka do końca

Podopieczni trenera Luksa wiedzieli, że to dla nich ostatni moment na zdecydowaną poprawę gry. Nasi akademicy starali się, ale cały czas inicjatywę mieli uskrzydleni rywale (5:8).

Niesamowita akcja Polaków przy stanie 10:10 w 3. secie finału siatkówki na uniwersjadzie w Chengdu

Nikt nie zamierzał się jednak poddawać. Biało-Czerwoni podejmowali ryzyko, walczyli i zdołali doprowadzić do remisu, a następnie do minimalnego prowadzenia. Od stanu 17:16 rywalizacja była niezwykle zacięta.

Potężny atak Sasaka przy stanie 12:13 w 3. secie w finale siatkówki na uniwersjadzie w Chengdu

Ponownie w decydujących fragmentach seta Włosi byli skuteczni, a my popełniliśmy kilka błędów w ataku. W konsekwencji Polacy przegrywali 21:24 i byli pod ścianą. Rewelacyjne zagrywki Macieja Krysiaka pomogły nam obronić trzy meczbole. Do końca walka była niesamowita, ale to jednak rywale skończyli ostatnią piłkę, wygrali 28:26 i sięgnęli po złoto.
(dasz/TG)

Najciekawsze momenty meczu Polska - Włochy w w finale siatkówki na uniwersjadzie w Chengdu

Polska – Włochy 0:3 (23:25, 18:25, 26:28)