Mistrzowie świata rozbici. Polacy poznali rywala w finale Ligi Narodów

Akt. 22/07/2023, 21:30 GMT+2

Siatkarze Stanów Zjednoczonych zostali drugimi finalistami Ligi Narodów. W sobotę Amerykanie bez większych problemów pokonali Włochów 3:0 (25:19, 25:18, 25:19). W niedzielnym meczu o złoty medal zawodnicy z USA zmierzą się z Polską.

Siatkarze USA pokazali klasę w meczu LN z Włochami

Sobotnią potyczkę Amerykanów z Włochami śmiało można było nazwać prawdziwym starciem gigantów. Naprzeciwko siebie stanęli bowiem trzykrotni mistrzowie olimpijscy oraz czterokrotni mistrzowie świata, w tym zwycięzcy ostatniego czempionatu globu rozgrywanego w Polsce w 2022 roku.

Pełna dominacja Amerykanów

Nie może zatem dziwić, że obie ekipy od początku grały na wysokim poziomie, szczególnie w ataku, a także zagrywce. Co ciekawe, obie potrafiły także wypracować kilkupunktową przewagę, by po zaledwie kilku kolejnych akcjach ją stracić.
I choć amerykańscy siatkarze przegrywali nawet 9:12, to druga część inauguracyjnego seta toczyła się już pod ich całkowite dyktando. Znakomicie spisywał się między innymi gracz Asseco Resovii Rzeszów Torey Defalco, po którego ataku jego drużyna objęła prowadzenie w całym meczu (25:19).

W drugiej partii podopieczni Johna Sperawa poszli za ciosem. Z każdą minutą coraz lepiej funkcjonował ich blok, z którym nie mógł sobie poradzić chociażby największy gwiazdor rywali, czyli Alessandro Michieletto. Efekt? Przekonująca wygrana 25:18, stawiająca USA w roli zdecydowanego faworyta do awansu do finału.
Trzecia odsłona wcale nie wyglądała dla ekipy z Półwyspu Apenińskiego lepiej. Włosi próbowali, ale tego dnia nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki ze skutecznie grającymi przeciwnikami. Po kolejnych atomowych uderzeniach Matthew Andersona stało się jasne, kto wyjdzie z tej potyczki zwycięsko. Spotkanie, udanym atakiem po palcach, zakończył właśnie amerykański atakujący (25:19).
W finale reprezentacja USA zmierzy się z Polską, która kilka godzin wcześniej pokonała Japonię 3:1. Starcie o złoto odbędzie się w niedzielę o godzinie 20.00. Wcześniej, o godz. 17.00, początek meczu o trzecie miejsce.
USA - Włochy 3:0 (25:19, 25:18, 25:19)