Oczekiwana zmiana. Trener włoskich siatkarek straci pracę

26/09/2023, 12:14 GMT+2

Niedzielna porażka w Łodzi przelała czarę goryczy. Jak podaje "La Gazzetta dello Sport” Davide Mazzanti nie będzie już selekcjonerem włoskich siatkarek. Potwierdził to prezes tamtejszej federacji. Jego następcą będzie Julio Velasco, który prowadził żeńską kadrę Azzurich w 1997 roku.

Mazzanti straci posadę selekcjonera Włoszek

W ostatnich miesiącach we włoskiej siatkówce kobiet nie działo się dobrze. Pracujący z kadrą od 2017 roku Mazzanti notował fatalne wyniki, a na dodatek zraził do siebie największe gwiazdy. Ale po kolei.
Najpierw w Lidze Narodów drużyna przez niego prowadzona odpadła w ćwierćfinale z Turcją. Potem w mistrzostwach Europy przegrała w meczu o brąz z Holenderkami. W niedzielę natomiast w spotkaniu decydującym o awansie do igrzysk w Paryżu uległa Polkom 1:3.

Zraził do siebie pół kadry

Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju w Łodzi spekulowało się, że Mazzanti niezależnie od rezultatu, straci posadę.
W zespole pod jego wodzą nie chcą bowiem grać najlepsze siatkarki. Rzekomy uraz zgłosiła m.in. atakująca Paola Egonu. W ekipie nie było także Cateriny Bosetti, Cristiny Chirichelli czy Moniki De Gennaro.
W Polsce nie zobaczyliśmy także podstawowej rozgrywającej Alessi Orro. Oficjalnym powodem był uraz głowy, którego nabawiła się we wspomnianym meczu z Holenderkami na mistrzostwach Europy. Nieoficjalnym, podobnie jak w przypadku Egonu, konflikt z trenerem.
Davide Mazzanti, ct Italvolley femminile, Getty Images
Już kilka minut po przegranym w niedzielę w Atlas Arenie meczu, Mazzanti był świadomy sytuacji. - Trenerów ocenia się na podstawie wyników – nie miał wątpliwości smutny szkoleniowiec.

Doświadczony trener

Pożegnanie Mazzantiego potwierdził także prezydent włoskiej federacji siatkówki Giuseppe Manfredi, który przyznał, że nowym selekcjonerem będzie Julio Velasco.
71-letni szkoleniowiec w latach 1996-97 prowadził kadrą kobiet z Italii.
Sam szef federacji i nie może zwolnić 46-letniego Mazzantiego. Konieczna jest zgoda Rady Nadzorczej, która zbierze się w połowie października po zakończeniu kwalifikacji olimpijskich mężczyzn.
To właśnie tam zostanie oficjalnie przedstawiona kandydatura Velasco. Argentyńczyk niedawno został opiekunem występującego w Serie A1 kobiet Unet E-Work Busto Arsizio i podpisał trzyletnią umowę. Dla niego to powrót do pracy na stanowisku trenera po czterech latach przerwy.
Julio Velasco będzie pracował z Włoszkami
W ostatnim czasie pełnił funkcję kierownika technicznego włoskich młodzieżowych drużyn narodowych.
- Po porażce w Łodzi, zakwalifikowanie się do igrzysk nadal jest w naszym zasięgu. To będzie nasz cel na nowy sezon. Chcemy, aby drużyna wróciła na szczyt światowej siatkówki – powiedział Giuseppe Manfredi.
Wszystko wskazuje na to, że do drużyny pod wodzą Velasco wrócą m.in. Egonu i de Gennaro.

Korneluk po meczu Polska - Włochy w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu

Łukasik po meczu Polska - Włochy w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu

Witkowska po meczu Polska - Włochy w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu