Wielkie emocje w meczu o finał. Zadecydował jeden punkt

22/10/2023, 08:23 GMT+2

Reprezentacja Republiki Południowej Afryki zagra w finale Pucharu Świata w rugby. W sobotę obrońcy tytułu pokonali w Paryżu Anglię 16:15 (6:12). Ich rywalem w starciu o tytuł będzie Nowa Zelandia.

Reprezentacja RPA w rugby pokonała Anglików w finale PŚ

Pierwsza połowa na Stade de France dosyć niespodziewanie należała do Anglików. Podopieczni Steve'a Borthwicka, dzięki kopnięciom z rzutów karnych, do przerwy prowadzili 12:6 i wydawało się, że to oni zagrają o złoty medal.

Obrońcy tytułu odwrócili losy meczu

Faworyzowani gracze z Afryki doszli do głosu dopiero w drugiej części gry. Najpierw, dzięki przyłożeniu Rudolpha Gerhardusa Snymana i podwyższeniu Handre Pollarda, zniwelowali stratę do zaledwie do dwóch oczek (13:15).
Kluczowy moment nastąpił na nieco ponad dwie minuty przed końcem. Wówczas z karnego między słupy trafił Pollard, dając swojej ekipie prowadzenie 16:15. Wynik ten utrzymał się ostatniego gwizdka arbitra.
W finale RPA stanie przed szansą, by po raz czwarty w historii zdobyć Puchar Świata. Spotkanie trzykrotnych zwycięzców - tyle samo wygranych ma także ich rywal Nowa Zelandia - odbędzie się w sobotę 28 października. Początek o 21.00.
Dzień wcześniej, w piątek 27 października, zostanie rozegrany mecz o trzecie miejsce pomiędzy Argentyną a Anglią (21.00).