Dopiero co wygrał, nagle skończył Rajd Dakar. Polak udzielał pomocy

Akt. 06/01/2024, 22:17 GMT+1

Poważny wypadek podczas pierwszego etapu Rajdu Dakar miał Hiszpan Tosha Schareina, triumfator piątkowego prologu. Dwóm innym zawodnikom na trasie pomógł Polak Maciej Giemza.

Wypadek na trasie 1. etapu Rajdu Dakar. Ucierpiał Tosha Schareina

Schareina upadł na 240. kilometrze odcinka specjalnego. Okazało się, że Hiszpan musi się wycofać z rajdu z powodu kontuzji ramienia. Giemza, motocyklista Orlen Teamu, był świadkiem tej sytuacji, a sam jako pierwszy pomógł dwóm innym zawodnikom - Joaquimowi Rodriguesowi z Portoryko i Michaelowi Docherty'emu z RPA, którzy także musieli się wycofać z rajdu.

Tosha Schareina miał upadek

Jak podali organizatorzy, wsród zawodników pomagającym Schareinie był prowadzący w tym momencie na odcinku Ross Branch z RPA, który prawdopodobnie zostanie uznany zwycięzcą etapu, chociaż najlepszy czas na mecie uzyskał Amerykanin Ricky Brabec. Także od końcowego wyniku Giemzy powinien zostać odjęty czas poświęcony na pomoc kolegom.

Wypadków ciąg dalszy

Również rywalizacja samochodów nie przebiegła bez problemów. Start tej klasy został opóźniony o godzinę z powodu potrącenia na początku odcinka kibica, który helikopterem został przetransportowany do szpitala. Na trasie są między innym Krzysztof Hołowczyc z pilotem Łukaszem Kurzeją, którzy zajęli szóste miejsce w piątkowym prologu.
Po wygraniu prologu także na sobotnim 1. etapie Rajdu Dakar Eryk Goczał okazał się najlepszy w klasie challenger. Podobnie jak w piątek, wyprzedził wujka Michała, a trzeci tym razem był jego tata Marek.
Pierwszy etap prowadził z Al-Ula do Al Hinakiyah. Liczy 541 km, z czego 414 km to odcinek specjalny.