Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Dakar 2021: gdzie? kiedy? trasa - rajdy terenowe

Emil Riisberg

26/11/2020, 06:53 GMT+1

Trasa 43. edycji Rajdu Dakar, który 3 stycznia wystartuje w Dżuddzie będzie liczyła 7646 km. Podczas dwutygodniowej podróży przez pustynne tereny Arabii Saudyjskiej kierowcy będą musieli pokonać aż 4767 km odcinków specjalnych. W środę zaprezentowano szczegóły najbardziej prestiżowego rajdu terenowego na świecie. Dzień później z rywalizacji wycofał się Rafał Sonik.

Foto: Eurosport

Organizatorzy podkreślili, że wszystkie odcinki specjalne przyszłorocznej edycji rajdu zostały zaplanowane od nowa. Celem było ograniczenie prędkości pojazdów i uczynienie wydarzenia bardziej bezpiecznego dla jego uczestników, a jednocześnie sprawienie, że wyzwanie będzie wymagało większych niż dotychczas umiejętności technicznych. Na zwiększenie bezpieczeństwa ma też wpłynąć zmodyfikowany regulamin imprezy.
Do udziału w Dakarze zgłoszono 321 pojazdów, w tym 108 motocykli, 21 quadów, 124 samochody i pojazdy kategorii SSV oraz 42 ciężarówki. Na starcie stanie też 26 samochodów i ciężarówek zbudowanych przez rokiem 2000, rywalizujących w specjalnej klasyfikacji regularności "Dakar Classic".

Sonik zrezygnował

Na listach startowych znalazło się dziesięć załóg z Polski. Długo niepewny był udziału w rajdzie zwycięzcy kategorii quadów z 2015 roku i trzeciego kierowcy z ostatniej edycji, a więc Rafała Sonika (Sonik Team).
W czwartek 28 listopada sportowiec ogłosił, że tym razem nie wystartuje. Decyzja wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem finansowym.
- Serce ciągnie mnie na Dakar, mam ogromny głód ścigania, ale rozsądek każe zostać - powiedział zawodnik cytowany w informacji prasowej przesłanej przez team Sonika. - Dakar to jak co roku spora inwestycja, a w najbliższej edycji dość ryzykowna. Udział w imprezie w obecnych warunkach gospodarczych byłaby to po prostu nieodpowiedzialna decyzja - wyjaśnił zawodnik, który od dwunastu lat sam finansuje swoje starty.
Na quadach wystartują zatem prawdopodobnie tylko Kamil Wiśniewski (Orlen Team) i Arkadiusz Lindner (Lindner 91 Team).
Kuba Przygoński z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem (Overdrive Toyota) walczyć będą wśród załóg samochodów. W kategorii SSV pojadą trzy polskie załogi: Aron Domżała i Maciej Marton (Monster Energy Can-Am), Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk oraz Marek Goczał i Rafał Marton (Energylandia Rally Team).
Adam Tomiczek, Maciej Giemza (obaj z Orlen Team) oraz Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek (Duust Rally Team) rywalizować będą wśród motocyklistów.
Nie zabraknie też największych nazwisk ze świata rajdów. Udział w imprezie zapowiedzieli m.in. Sebastian Loeb, Carlos Sainz i Nasir al-Atijja.
Trasa 43. edycji Rajdu Dakar

Start i meta w Dżuddzie

43. edycja Rajdu Dakar rozpocznie się 3 stycznia w Dżuddzie 11-kilometrowym prologiem, którego wyniki zadecydują o kolejności na starcie. W tym samym miejscu zaplanowana jest meta rajdu, na którą jego uczestnicy mają dotrzeć 15 stycznia.
Z uwagi na zagrożenie związane z koronawirusem Rajd Dakar będzie rozgrywany przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Autor: macz/TG / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama