Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Media: Oblane testy antydopingowe, chińscy pływacy dopuszczeni do olimpijskiego startu w Tokio

Eurosport
📝Eurosport

22/04/2024, 15:53 GMT+2

23 chińskich pływaków uzyskało pozytywny wynik testu antydopingowego, ale dopuszczono ich do startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio - ustalili dziennikarze gazety "New York Times" i telewizji ARD. Dyrektor Amerykańskiej Agencji Antydopingowej Travis Tygart zrzucił światowej (WADA) i chińskiej (CHINADA) organizacji zwalczającej doping w sporcie "zamiatanie sprawy pod dywan". Te się bronią.

Oblane testy antydopingowe, chińscy pływacy dopuszczeni do olimpijskiego startu w Tokio

Foto: Getty Images

Według amerykańsko-niemieckiego śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy "New York Times" i ARD, w 2021 roku, na siedem miesięcy przed rozpoczęciem imprezy w Tokio (przełożonej o rok z powodu pandemii COVID-19), 23 czołowych chińskich pływaków oblało test antydopingowy. W ich organizmach stwierdzono obecność trimetazydyny, substancji zakazanej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA), która wspomaga układ krążenia oraz przyspiesza regenerację.
Chińska Agencja Antydopingowa (CHINADA) ustaliła, że zakazany środek znalazł się u nich przez przypadek w wyniku zanieczyszczenia posiłków. Wersję tę zaakceptowała WADA, która nie zdecydowała się na sankcje wobec sportowców.
W Tokio chińska reprezentacja pływacka liczyła 30 członków. Wywalczyła sześć medali, w tym trzy złote.

Szef USADA: agencje zamiatały sprawy pod dywan

Tamtą decyzję WADA skrytykował teraz Tygart, który ujawnione ustalenia dziennikarzy określił jako "miażdżące".
Oświadczył też, że WADA i CHINADA "zamiatały sprawy pod dywan, nie przestrzegając uczciwych zasad, które mają zastosowanie do wszystkich innych na świecie".
picture

Tokio. Pływanie: Shun Wang złotym medalistą na 200 m st. zmiennym

- Wszyscy, którzy mają brudne ręce w ukrywaniu pozytywnych testów antydopingowych i tłumieniu głosów odważnych sygnalistów, muszą ponieść odpowiedzialność - dodał szef USADA.
Brytyjski trzykrotny mistrz olimpijski Adam Peaty, cytowany przez BBC, stawia otwarte pytanie, dlaczego ta informacja wcześniej nie ujrzała światła dziennego. Podkreślił, że jest rozczarowany postawą WADA, którą od 2020 roku kieruje Witold Bańka.

"Zarzuty pana Tygarta są umotywowane politycznie"

Światowa Agencja Antydopingowa w odpowiedzi na zarzuty Tygarta stwierdziła, że jest "zadziwiona oburzającymi, całkowicie fałszywymi i zniesławiającymi uwagami", a "bardzo poważne oskarżenia wobec WADA" przekierowała do swoich prawników.
"Zarzuty pana Tygarta są umotywowane politycznie" - napisano w oświadczeniu. "Szkodliwe komentarze zostały wygłoszone bez żadnych dowodów" - dodano.
WADA zaznaczyła, że sprawę chińskich pływaków "dokładnie przeanalizowała" i skonsultowała z niezależnymi ekspertami.
W poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych Chin oświadczyło, że ustalenia "New York Times" i ARD są "fake newsami". Rzecznik resortu Wang Wenbin powiedział tamtejszym mediom, że CHINADA przeprowadziła "dogłębne i szczegółowe" dochodzenie w sprawie incydentu z udziałem pływaków, a ich zachowanie "nie stanowi naruszenia przepisów antydopingowych".
(kz/po)
źródło: eurosport.pl, bbc.com, Reuters
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama