Mistrzostwa Europy Belgrad 2024: Adela Piskorska ze złotym medalem na 100 m stylem grzbietowym — wyniki Polaków w sobotę

Jacek Cychol

23/06/2024, 00:31 GMT+2

Adela Piskorska w sobotę wywalczyła w Belgradzie tytuł mistrzyni Europy w pływaniu na 100 metrów stylem grzbietowym. To drugi złoty medal dla Polski w tej imprezie. Oprócz niej tego dnia na podium stanęli również bracia Chmielewscy oraz sztafeta mieszana 4x200 m stylem dowolnym. Łącznie Biało-Czerwoni mają już w swoim dorobku trzynaście krążków w tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu.

Adela Piskorska ze złotym medalem mistrzostw Europy

20-letnia Piskorska dwa dni wcześniej finiszowała w Belgradzie na trzecim miejscu na dystansie o połowę krótszym. Tamtą rywalizację wygrała Irlandka Danielle Hill, ale w sobotę na 100 m musiała już uznać wyższość reprezentantki Polski. Piskorska prowadziła od startu, kończąc z czasem 59,79 sekundy. Hill straciła do niej 0,4 s, a trzecia Belgijka Roos Vanotterdijk 0,79 s. Polka przed tymi mistrzostwami miała już zapewnioną kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu w tej konkurencji oraz na 200 m stylem grzbietowym.
Dorobek medalowy przedostatniego dnia imprezy, oprócz Piskorskiej, powiększyli bracia bliźniacy Chmielewscy na 200 m stylem motylkowym. Krzysztof zdobył srebrny, a Michał brązowy. Z kolei mieszana sztafeta 4x200 m stylem dowolnym w składzie Bartosz Piszczorowicz, Kamil Sieradzki, Wiktoria Guść, Zuzanna Famulok stanęła na drugim stopniu podium.
Na 200 m st. motylkowym triumfował obrońca tytułu Kristof Milak. Węgier zanotował najgorszy czas reakcji, ale już po pierwszym nawrocie był na prowadzeniu. I tak zostało do mety (1.54,43). Krzysztof Chmielewski cały czas płynął bezpośrednio za nim i ostatecznie zajął drugie miejsce, tracąc do mistrza olimpijskiego 0,35 s. Czołową trójkę uzupełnił jego bliźniak Michał, który na półmetku był dopiero piąty. Ostatecznie przypłynął trzeci, o ponad sekundę wolniej od zwycięzcy.
W sztafecie mieszanej 4x200 m st. dowolnym na starcie stanęło tylko pięć ekip. Biało-Czerwoni po drugiej zmianie byli nawet na pierwszym miejscu za sprawą bardzo dobrego występu Sieradzkiego. Potem na czoło wysunęły się Węgry, a polska sztafeta o srebrny medal do końca musiała walczyć z Niemcami.

Medalowe szanse Polaków w niedzielę

Czworo reprezentantów Polski awansowało do niedzielnych finałów. Udany występ zaliczyła Dominika Sztandera. Rekordzistka Polski z drugim wynikiem awansowała do najlepszej ósemki na 50 m st. klasycznym. Na 100 m st. grzbietowym zaprezentuje się dwójka Polaków. Ksawery Masiuk i Kacper Stokowski odpowiednio z trzecim i czwartym czasem awansowali do finału. Piotr Ludwiczak, poprawiając rekord życiowy (22,08), z siódmym czasem zakwalifikował się na 50 m st. dowolnym.
W poprzednich dniach reprezentacja Polski wywalczyła w stolicy Serbii dziewięć medali. Złoto zdobył Andrzej Rzeszutek w skokach z trampoliny 1-metrowej, druga w tej konkurencji kobiet była Aleksandra Błażowska. Kolejne srebrne krążki wywalczyli Masiuk na 50 m st. grzbietowym, mieszana sztafeta 4x100 m st. dowolnym i męska sztafeta 4x100 m st. dowolnym. Po brąz sięgnęli: Jakub Majerski na 100 m st. motylkowym, Piskorska na 50 m st. grzbietowym, Jan Kałusowski na 200 m st. klasycznym, a także kobieca sztafeta 4x100 m st. dowolnym.
W klasyfikacji medalowej Biało-Zzerwoni z 13 krążkami (2-6-5) zajmują 12. miejsce. Prowadzą Węgrzy, którzy 26. razy stawali na podium (10-8-8).