Górnik Zabrze odwrócił losy meczu. Niemcy pokonani w Lidze Europejskiej piłkarzy ręcznych

Akt. 13/02/2024, 23:48 GMT+1

Piłkarze ręczni Górnika Zabrze wygrali 29:26 z niemieckim Rhein-Neckar Loewen w pierwszym meczu fazy zasadniczej Ligi Europejskiej. Zabrzanie do przerwy przegrywali, ale w drugiej połowie zdominowali rywali i odwrócili losy spotkania.

Górnik Zabrze wygrał mecz z Rhein-Neckar w Lidze Europejskiej

W zespole gości zabrakło kilku zawodników m.in. Juri Knorra, który w styczniowych mistrzostwach Europy zdobył dla reprezentacji Niemiec 50 bramek i był drugi w klasyfikacji snajperskiej mistrzostw. Trafił też do Drużyny Gwiazd zawodów.
Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem niewielkiego prowadzenia gości. Najdalej odskoczyli na trzy gole. Wśród kibiców wspierających drużynę trenera Tomasza Strząbały zasiadł gwiazdor piłkarskiego Górnika, mistrz świata z 2014 w barwach Niemiec Lukas Podolski.
Gospodarzom najwięcej problemów sprawiał Kirkelokke, który strzelił przed przerwą pięć bramek.

Początek meczu Górnik Zabrze - Rhein-Neckar w Lidze Europejskiej

Górnik wrócił do gry

Po zmianie stron Niemcy rzucili trzy gole z rzędu (12:17), ale później zaczęli popełniać błędy. Nie skończyli kilku akcji, a gospodarze odrabiali straty. Kwadrans przed końcem Taras Minocki najpierw doprowadził do remisu (21:21), a potem dał swojej drużynie prowadzenie.
Zespół trenera Strząbały dobrze bronił i wyprowadzał skuteczne kontry. W 50. minucie po trafieniu Japończyka Rennosuke Tokudy zabrzanie prowadzili 26:22, a po chwili rzut karny wykorzystał Dmytro Artiemienko. Goście mieli ogromne problemy z pokonaniem broniącego w drugiej połowie Kacpra Ligarzewskiego i musieli się pogodzić z porażką.

Górnik Zabrze zdobył prowadzenie w 2. połowie meczu z Rhein-Neckar w Lidze Europejskiej

Debiutujący w LE zabrzanie w pierwszej rundzie zajęli drugie miejsce w grupie za niemieckim TSV Hannover-Burgdorf. Wyprzedzili grecki AEK Ateny i szwajcarski HC Krienz-Luzern.
Teraz zagrają również dwumecz z francuskim HBC Nantes. Do tej samej grupy trafił też TSV ale z nim już polski zespół się nie zmierzy.
Do rundy zasadniczej ekipa z Hannoweru przystąpiła z czterema punktami (zdobytymi w meczach z zabrzanami), HBC i Rhein-Neckar miały na starcie po dwa punkty (za mecze między sobą), a Górnik zaczął od zera.

Groźny rywal na horyzoncie

We wcześniejszym wtorkowym spotkaniu tej grupy zespół z Nantes pokonał na wyjeździe TSV 38:32 (18:17). Zabrzanie w kolejnym meczu LM zagrają na wyjeździe z HBC Nantes.
Automatycznie do ćwierćfinału awansuje zwycięzca grupy, a drużyny z miejsc drugich i trzecich zagrają w barażach.

Górnik Zabrze - Rhein-Neckar Loewen 29:26 (12:14)