Liga Europejska. Górnik Zabrze przegrał z Nantes i stracił szansę na awans

Lukasz Lasia

Akt. 27/02/2024, 22:31 GMT+1

Mimo dobrego początku piłkarze ręczni Górnika nie zrewanżowali się francuskiemu HBC Nantes za ubiegłotygodniową porażkę. W meczu 5. kolejki fazy zasadniczej zabrzanie przegrali 22:31 i stracili szansę na wyjście z grupy.

Nantes wygrał mecz z Górnikiem Zabrze w Lidze Europejskiej

By pozostać w grze o 1/8 finału (czyli zająć przynajmniej 3. miejsce w grupie 1), zabrzanie w przedostatniej kolejce fazy grupowej musieli we wtorek pokonać rywala, z którym przed tygodniem ulegli we Francji 23:31. - Jeśli przy sześciu tysiącach kibiców gramy tam jak równy z równym, przegrywając tylko sytuacje sam na sam, to możemy patrzeć optymistycznie na to spotkanie. Teraz każdy mecz w Lidze Europejskiej gramy, jakby był to nasz ostatni mecz. Chcemy walczyć do końca - zapowiadał trener Tomasz Strząbała.
Że potrafią walczyć i ograć większych od siebie, pokazali w połowie lutego, zwyciężając w Dąbrowie Górniczej (tu górnicy podejmują rywali, ponieważ hala w Zabrzu nie spełnia standardów europejskich rozgrywek) z Rhein-Neckar Loewen (29:26). Kibice liczyli na powtórkę z czołową drużyną francuską.

Miłe złego początki

I początek pokazał, że jest ona możliwa. Świetnie w mecz wszedł bramkarz Kacper Ligarzewski, dobrze funkcjonowała obrona i kontratak.

Niesamowita interwencja Ligarzewskiego przy stanie 8:4 w meczu Górnik Zabrze - Nantes w Lidze

Od stanu 4:4 gospodarze zdobyli pięć bramek z rzędu - w 14. minucie po rzucie Dmytro Ilczenki prowadzili 9:4. I nagle sytuacja się odwróciła.

Świetna akcja Górnika Zabrze w meczu z Nantes w Lidze Europejskiej

Zabrzanie zaczęli gubić piłkę w ataku i przez blisko siedem minut nie potrafili pokonać świetnie spisującego się Viktora Hallgrímssona (10 skutecznych interwencji tylko w pierwszej połowie). Ze sporej przewagi Górnika szybko nie zostało nic, a w 22. minucie to gracze z Bretanii wyszli na prowadzenie i zaczęli kontrolować mecz. Trener Strząbała próbował ratować się przerwą na żądanie, ale niewiele wskórał. Do przerwy Nantes prowadziło 16:12. Najwięcej problemów zabrzanom przysporzył nieobecny przed tygodniem Aymeric Minne (do przerwy miał na koncie pięć trafień).

Nantes prowadzi po 1. połowie meczu z Górnikiem Zabrze w Lidze Europejskiej

Bezradni

Gospodarze mieli szanse, by odwrócić losy meczu, ale nie wyciągnęli wniosków. Wciąż albo popełniali proste błędy, które przyjezdni natychmiast wykorzystywali, albo byli nieskuteczni. A najbardziej jeden z liderów Damian Przytuła (0/4).
- Mamy jeszcze szanse to wygrać - apelował do kolegów podczas przerwy kapitan trzeciej drużyny poprzedniego sezonu Adam Wąsowski.

Przerwa na żądanie Górnika Zabrze w 40. minucie meczu z Nantes w Lidze Europejskiej

Niestety, zamiast zmniejszać straty, w pewnym momencie górnicy pozwolili Francuzom uzyskać przewagę już dziewięciu bramek (26:17). Dopiero następny czas trenera Górnika poskutkował trzema z rzędu golami.

Niezła seria Górnika Zabrze w 2. połowie meczu z Nantes w Lidze Europejskiej

Na więcej Jorge Maqueda i spółka już nie pozwolili. A jakby tego było mało, w końcówce odjechali jeszcze zabrzanom na dziewięć bramek. Osiem zdobył dla nich Minne. U gospodarzy najskuteczniejsi byli Dmytro Artemenko i Ilczenko - po cztery gole.

Pożegnanie z Europą

W równolegle rozgrywanym wtorkowym spotkaniu tej grupy TSV Hannover-Burgdorf przegrał u siebie z Rhein-Neckar Loewen 24:32. To właśnie wyjazdowym meczem z Lwami z Mannheim zabrzanie zakończą za tydzień przygodę z Ligą Europejską.
Debiutujący w rozgrywkach szczypiorniści z Górnego Śląska w fazie wstępnej zajęli drugie miejsce w grupie za TSV Hannover-Burgdorf. Wyprzedzili grecki AEK Ateny i szwajcarski HC Krienz-Luzern. Do rundy zasadniczej ekipa z Hannoweru przystąpiła z czterema punktami (zdobytymi w meczach z zabrzanami), HBC i Rhein-Neckar miały na starcie po dwa punkty (za mecze między sobą), a Górnik zaczął od zera. W trzech meczach uzbierał jednak tylko dwa.
Górnik Zabrze - HBC Nantes 22:31 (12:16)