Eliminacje mistrzostw Europy. Polki pokonały na wyjeździe Kosowianki

Akt. 04/04/2024, 23:44 GMT+2

Polskie piłkarki ręczne wykonały spory krok w kierunku awansu na mistrzostwa Europy. W swoim trzecim meczu kwalifikacji nie bez problemu pokonały na wyjeździe Kosowianki 34:27.

Polska pokonała Kosowo 34:27 w eliminacjach do Euro 2024 kobiet

Po porażkach z faworytkami grupy 8, wicemistrzyniami Europy i pewnymi już gry na Euro Dunkami stało się jasne, że drugie miejsce premiowane awansem rozstrzygnie się w bezpośrednich starciach Polek z Kosowiankami.
Obie drużyny mierzyły się przed rokiem w eliminacjach MŚ 2023 i Biało-Czerwone zanotowały dwa wysokie zwycięstwa: 36:22 u siebie i 32:20 na wyjeździe.

Fatalny początek

W Prisztinie nasze szczypiornistki też były wyraźnymi faworytkami, ale pierwsze dwa kwadranse tego nie pokazały. Już po sześciu minutach to Kosowianki prowadziły 5:1. W ich szeregach świetnie prezentowała się największa gwiazda, środkowa rozgrywająca Leonora Demaj (12 bramek w całym meczu), która w dwóch październikowych meczach z Danią zdobyła 13 goli i jako jedyna z drużyny miała na koncie ich dwucyfrową liczbę.

Gol Demaj na 5:1 dla Kosowa w starciu z Polską w eliminacjach do Euro 2024 kobiet

Na szczęście drużyna trenera Arne Senstada, wspierana na miejscu przez Polski Kontyngent Wojskowy, szybko się przebudziła. Zaczęła zmuszać rywalki do błędów i skutecznie kontrowała. Straty zniwelowała do jednej bramki (5:4). Na więcej długo nie pozwalała bramkarka gospodyń Aurora Kryeziu, która raz po raz zatrzymywała próby naszych reprezentantek (w pierwszej połowie zanotowała siedem interwencji, a polskie bramkarki - trzy).

Skuteczna pogoń

Nieznaczna przewaga Kosowianek utrzymywała się przez większość pierwszej połowy. Dopiero w 26. minucie po rzucie Emilii Galińskiej Biało-Czerwone doprowadziły do remisu 15:15. Przy wyniku remisowym obie drużyny zeszły też do szatni (17:17).

Gol Galińskiej na 15:15 w meczu Kosowo - Polska w eliminacjach do Euro 2024 kobiet

Przerwa dobrze podziałała na przyjezdne, które lepiej zaczęły drugą odsłonę. Po trafieniu najskuteczniejszej w polskiej ekipie kapitan Moniki Kobylińskiej (dziewięć goli) szybko wyszły na pierwsze (nie licząc samego początku) prowadzenie, w 38. minucie po bramce skrzydłowej Magdy Balsam miały dwubramkową przewagę (22:22). Coraz lepiej zaczęła też bronić Adrianna Płaczek (siedem interwencji w meczu).

Gol Balsam na 22:20 dla Polski w starciu z Kosowem w eliminacjach do Euro 2024 kobiet

Zawodniczki Agrona Shabaniego nie zamierzały jednak zwieszać głów. Bardzo dobrze walczyły i długo trzymały kontakt z Polkami. Sytuacja zmieniła się w ostatnich dziesięciu minutach, w których uwidoczniła się przewaga Biało-Czerwonych. Gdy w 55. minucie do siatki rywalek trafiła z dystansu Galińska, przewaga naszego zespołu wynosiła już cztery trafienia (30:26).

Gol Galińskiej na 30:26 dla Polski w starciu z Kosowem w eliminacjach do Euro 2024 kobiet

Ekipa norweskiego szkoleniowca jest zbyt doświadczona, by taką przewagę roztrwonić. W ostatnich minutach jeszcze ją powiększyła do siedmiu goli.

Rewanż z Kosowiankami odbędzie się w niedzielę w Zielonej Górze (godz. 18.00).
Mistrzostwa Europy na przełomie listopada i grudnia zostaną rozegrane w halach Węgier, Austrii i Szwajcarii.