Zabrakło skuteczności w końcówce. Polki nie powalczą o igrzyska

Akt. 12/12/2023, 07:51 GMT+1

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet przegrała z Rumunią 26:27 (10:13) swój ostatni mecz na mistrzostwach świata. Tym samym Biało-Czerwone zakończyły rywalizację na miejscach 13-16. Po tej porażce Polki straciły szanse na udział w kwalifikacjach do igrzysk w Paryżu.

Mecz Polska - Dania w mistrzostwach świata piłkarek ręcznych

Zarówno Polska, jak i Rumunia już przed bezpośrednim meczem straciły szanse na awans do ćwierćfinałów mundialu. Tym razem gra toczyła się o coś innego. Spotkanie miało zadecydować o tym, która drużyna zajmie trzecie miejsce w tabeli grupy 3, a tym samym zachowa szanse na udział w kwalifikacyjnym turnieju olimpijskim. Niestety, z tej możliwości po końcowym gwizdku cieszyły się Rumunki.

Polki musiały gonić

Początek meczu był nerwowy w wykonaniu Polek, które popełniło sporo błędów, zwłaszcza w ataku. Pierwszą bramkę dla naszego zespołu rzuciła Aleksandra Rosiak. Rumunki też jednak nie próżnowały i po sześciu minutach prowadziły 4:1.
Biało-Czerwone musiały zacząć gonić i uczyniły to błyskawicznie. Po kilku udanych akcjach w obronie, trzech golach Dagmary Nocuń i jednym Magdy Balsam, doprowadziły do remisu 5:5. Po tym zrywie Polki nie potrafiły jednak pójść za ciosem. Jak to było wiele razy w tym turnieju - zaczęła szwankować skuteczność, a przeciwniczki prowadzone przez Elizę-Iulię Buceschi znowu wypracowały sobie kilkubramkową przewagę (11:8). Do przerwy Polki przegrywało 10:13. Gdyby nie świetnie broniąca Adrianna Płaczek (7 udanych interwencji), byłoby znacznie gorzej.

Emilia Galińska w akcji

Niestety, druga połowa nie zaczęła się dobrze. Kolejne błędy Polek i kontry rywalek dały Rumunkom prowadzenie 17:12. Norweski trener Biało-Czerwonych Arne Senstad próbował pobudzić swoje podopieczne do walki. Jego uwagi podziałały, bo nasze zmobilizowane szczypiornistki krok po kroku odrabiały straty. Po kolejnych trafieniach wszędobylskiej Karoliny Kochaniak-Sali Polki przegrywały już tylko 20:22.
Do końca meczu trwała twarda walka o zwycięstwo. Polki broniły z wielkim zaangażowaniem (skutecznie interweniowała Barbara Zima), zmuszając rywalki do błędów. Po golach Balsam i Magdaleny Wiertelak Biało-Czerwone doprowadziły do remisu 25:25 w 44. minucie. W samej końcówce Polki miały kilka wybornych okazji na gole, ale całkowicie zatraciły skuteczność (trzy nietrafione rzuty i błąd kroków). Pewniejsze siebie Rumunki wygrały 27:26.

Polki na mistrzostwach świata

Polki zakończyły mistrzostwa świata z trzema wygranymi oraz trzema porażkami na koncie. Biało-Czerwone pokonały Iranki 35:15, Japonki 32:30 i Serbki 22:21, a wyraźnie uległy faworyzowanym Niemkom 17:33 i Dunkom 22:32.
Najwyżej sklasyfikowana drużyna mundialu, która jeszcze nie wywalczyła awansu, zagra na igrzyskach w Paryżu. Ćwierćfinaliści będą rywalizować w przedolimpijskich turniejach barażowych. Do tych zawodów będą dobierane kolejne zespoły, odpowiednio wysoko sklasyfikowane na zakończenie tegorocznego mundialu.