Decydowały karne. Puchar Narodów Afryki już bez obrońców tytułu

30/01/2024, 07:15 GMT+1

Piłkarze reprezentacji Senegalu nie obronią tytułu w Pucharze Narodów Afryki. W meczu 1/8 finału przegrali po rzutach karnych z Wybrzeżem Kości Słoniowej. W innym spotkaniu Republika Zielonego Przylądka pokonała Mauretanię.

Senegal pokonał Kenię w Pucharze Narodów Afryki

Gola na wagę awansu do ćwierćfinału Wyspiarzy z rzutu karnego strzelił Ryan Mendes w 88. minucie. "Blue Sharks" tym samym powtórzyli swój wyczyn z 2013 roku. Była to trzecia wygrana w czwartym występie graczy Republiki Zielonego Przylądka. Ich następnym rywalem będzie zwycięzca meczu Maroko - RPA.

Kluczowe karne Kessiego

Z turniejem za to już się pożegnali obrońcy trofeum. Senegalczycy po 120 minutach remisowali 1:1 z gospodarzami turnieju. Iworyjczycy, mistrzowie Afryki z roku 2015, lepiej egzekwowali rzuty karne 5-4.

Zanim do nich doszło Habib Diallo zdobył gola dla Senegalu już na początku spotkania po uderzeniu w lewy górny róg bramki. Asystę zaliczył Sadio Mane. Gdy mecz zmierzał ku końcowi arbiter, posiłkując się systemem VAR, przyznał w 86. min zespołowi WKŚ rzut karny. Jego pewnym wykonawcą okazał się Franck Kessie.

W dogrywce żadnej z drużyn nie udało się zmienić wyniku. O awansie miała przesądzić seria rzutów karnych. Jedenastki lepiej egzekwowali gospodarze, a ostatnie trafienie na miarę awansu zapisał na swoje konto ponownie Kessie.

Ćwierćfinałowym rywalem WKŚ będzie lepsza drużyna z pary Mali - Burkina Faso.

Do turnieju przystąpiły 24 drużyny, z których do 1/8 finału zakwalifikowały się po dwie najlepsze z każdej z sześciu grup oraz cztery najlepsze z trzecich lokat.

Finał odbędzie się 11 lutego, a mecz o trzecie miejsce - dzień wcześniej.