Kontrowersja w meczu Real - Barcelona. Czy sędzia powinien uznać gola?

Akt. 21/04/2024, 23:15 GMT+2

Niedzielny hit ligi hiszpańskiej pomiędzy Realem Madryt i Barceloną (3:2) od początkowych minut dostarczył wielkich emocji na boisku. W pierwszej połowie poza golami Andreasa Christensena i Viniciusa Juniora atmosferę najbardziej podgrzała kontrowersyjna decyzja arbitra, który nie zauważył, czy piłka minęła linię bramkową po strzale Lamine'a Yamala.

El Clasico czyli Real Madryt - FC Barcelona (źr. Getty Images)

Katalończycy już w 6. minucie objęli prowadzenie na Estadio Santiago Bernabeu dzięki bramce zdobytej przez Christensena. Zmierzający po mistrzostwo Hiszpanii gospodarze odpowiedzieli niespełna kwadrans później po rzucie karnym wykorzystanym przez Viniciusa.
W 28. minucie spotkania piłkarze Barcelony domagali się uznania drugiego trafienia, kiedy po rzucie rożnym piłkę instynktownie w stronę bramki strącił Yamal. Andrij Łunin zdołał odbić futbolówkę zmierzającą do jego siatki, ale nie ma pewności, czy zdążył to zrobić przed linią bramkową. Goście byli przekonani, że interweniował zbyt późno.
Sędzia Cesar Soto Grado po tym zdarzeniu na dłuższą chwilę przerwał grę, by bliżej przyjrzeć się kontrowersyjnej sytuacji. System VAR nie był jednak w stanie potwierdzić dokładnie, gdzie Łunin zatrzymał piłkę. Na powtórkach nie dało się dostrzec, czy minęła całym obwodem linię bramkową i arbiter ostatecznie nie uznał trafienia Yamala.
Niestety w lidze hiszpańskiej z uwagi na oszczędności nie wprowadzono technologii goal-line, która pomaga rozstrzygać takie sporne zdarzenia.