Lech wygrał derby Poznania. Wartę pogrążył Velde

Akt. 15/03/2024, 23:06 GMT+1

Lech pokonał u siebie 2:0 Wartę w derbach Poznania rozegranych w ramach 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W drugim piątkowym spotkaniu Zagłębie Lubin podzieliło się punktami ze Stalą Mielec, tu kibice goli nie zobaczyli.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok w 4. kolejce PKO BP Ekstraklasa (Newspix)

Lech w walczy o mistrzostwo, Warta zajmuje miejsce w dolnej połowie tabeli. Przed piątkowym spotkaniem za gospodarzami przemawiały także statystyki. Od czasu powrotu lokalnego rywala do ekstraklasy Kolejorz wygrał z nim wszystkie siedem spotkań. Warta ostatni raz zdołała pokonać Lecha w 1995 roku.
Dość niespodziewanie pierwsza połowa piątkowego meczu była wyrównana. Lech nie miał pomysłu, jak zdominować gości. Ci zdołali nawet wykreować kilka sytuacji, ale nie potrafili pokonać dobrze dysponowanego Bartosza Mrozka.

Dwa uderzenia Velde

Przełomowy moment nastąpił kilka minut po przerwie. Obronę Warty rozmontował duet Filip Marchwiński - Kristoffer Velde. Po prostopadłym zagraniu tego pierwszego Norweg znalazł się w sytuacji sam na sam i pokonał bramkarza gości.
Velde był najbardziej aktywnym zawodnikiem Lecha od początku spotkania. Dobrą formę potwierdził raz jeszcze, gdy popisał się precyzyjnym strzałem z pola karnego. Tym razem przy jego golu asystę zaliczył Alan Czerwiński.

Velde zdobył dwie bramki, Lech ograł Wartę

Bez goli w meczu Zagłębia ze Stalą

Skuteczności zabrakło piłkarzom Zagłębia Lubin i Stali Mielec. W meczu rozegranym na Dolnym Śląsku padł bezbramkowy remis. Bliżej trafienia byli goście. Tuż przed końcem podstawowego czasu Krzysztof Wołkowicz uderzył z dystansu, wydawało się, że piłka wpadnie do siatki, ale ostatecznie trafiła w poprzeczkę.
Lech Poznań - Warta Poznań 2:0 (0:0).
Bramki: 1:0 Kristoffer Velde (52), (80).
Żółta kartka - Lech Poznań: Bartosz Salamon, Ali Gholizadeh, Elias Andersson.
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 23 361.
Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Joel Pereira, Bartosz Salamon, Miha Blazic, Elias Andersson - Ali Gholizadeh (86. Nika Kwekweskiri), Radosław Murawski, Filip Marchwiński (90. Maksymilian Dziuba) - Kristoffer Velde, Filip Szymczak, Adriel Ba Loua (65. Alan Czerwiński).
Warta Poznań: Jędrzej Grobelny - Dimitris Stavropoulos, Dawid Szymonowicz, Bogdan Tiru (82. Stefan Savic) - Mohamed Mezghrani, Miguel Luis (82. Mateusz Kupczak), Maciej Żurawski (82. Dario Vizinger), Konrad Matuszewski - Kajetan Szmyt (90. Filip Tonder), Marton Eppel, Tomas Prikryl (82. Jakub Kiełb).?$
KGHM Zagłębie Lubin – PGE FKS Stal Mielec 0:0

Żółte kartki - Zagłębie Lubin: Marko Poletanović; Stal Mielec: Matthew Guillaumier, Krystian Getinger, Piotr Wlazło, Krzysztof Wołkowicz, Ilja Szkurin.

Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn). Widzów: 4205.

KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis – Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Aleks Ławniczak, Luis Mata – Kacper Chodyna, Damian Dąbrowski, Marko Poletanović (63. Tomasz Makowski), Serhij Bułeca (63. Juan Munoz), Tomasz Pieńko (76. Mateusz Wdowiak) - Dawid Kurminowski.

Stal Mielec: Mateusz Kochalski - Bert Esselink, Mateusz Matras, Maksymilian Pingot - Alvis Jaunzems, Maciej Domański, Piotr Wlazło, Matthew Guillaumier, Koki Hinokio (73. Mateusz Stępień), Krystian Getinger (65. Krzysztof Wołkowicz) - Ilja Szkurin.