Ekstraklasa: Lechia Gdańsk przegrała z Zagłębiem Lubin i spada do 1. ligi

06/05/2023, 22:33 GMT+2

Gdański klub pożegnał się z najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce, w której występował nieprzerwanie od 2008 roku. W sobotnim spotkaniu 31. kolejki Lechia przegrała u siebie z Zagłębiem Lubin 1:3 i straciła szanse na utrzymanie.

Lechia przegrała kluczowy mecz z Zagłębiem

Lechia musiała pokonać Zagłębie, jeśli chciała marzyć o dalszej grze w PKO BP Ekstraklasie. Gdańszczanie oddali w całym meczu aż 19 strzałów, ale zdołali zdobyć zaledwie jedną bramkę, podczas gdy rywale trafiali do siatki trzykrotnie. Ostatniego gola zespół z Lubina strzelił w 89. minucie i tym samym pozbawił gospodarzy jakichkolwiek złudzeń.

Dobry tylko początek

Jednak zaczęło się znakomicie dla Lechii, bo w 16. minucie prawą stroną popędził Bassekou Diabate i dograł w pole karne, gdzie pewny strzał oddał niepilnowany Jarosław Kubicki.
Pięć minut przed końcem pierwszej połowy do wyrównania doprowadził jednak Bartosz Kopacz, który skutecznie uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.
W drugiej odsłonie zespól z Gdańska starał się atakować, ale to goście przeprowadzili akcję, po której Kacper Chodyna cieszył się z gola. Wynik ustalił uderzeniem na dalszy słupek Tomasz Pieńko.
Dla Lechii to piąta porażka z rzędu.
Tym samym po 15 latach biało-zieloni opuszczają ekstraklasę. Gdańszczanie są drugim spadkowiczem – wcześniej zdegradowany został beniaminek Miedź Legnica
Lechia Gdańsk - KGHM Zagłębie Lubin 1:3 (1:1)
Bramki: 1:0 Jarosław Kubicki (17), 1:1 Bartosz Kopacz (40-głową), 1:2 Kacper Chodyna (70), 1:3 Tomasz Pieńko (89).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Jakub Bartkowski, Michał Nalepa, Łukasz Zwoliński.
Sędzia: Patryk Gryckiewicz (Toruń). Widzów 6 673.
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Jakub Bartkowski, Michał Nalepa, Kristers Tobers, Joel Abu Hanna (85. Rafał Pietrzak) - Bassekou Diabate, Jarosław Kubicki (77. Kevin Friesenbichler), Jakub Kałuziński, Flavio Paixao (77. Maciej Gajos), Marco Terrazzino (58. Ilkay Durmus) - Łukasz Zwoliński.
KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis - Bartłomiej Kłudka, Aleks Ławniczak, Bartosz Kopacz, Mateusz Grzybek - Kacper Chodyna, Łukasz Łakomy, Marko Poletanovic (82. Tomasz Makowski), Filip Starzyński (65. Tomasz Pieńko), Damjan Bohar (72. Sasa Zivec) - Dawid Kurminowski (82. Martin Doleżal).