Sensacyjny Szachtar. Mistrzowie Ukrainy odprawili z kwitkiem Barcelonę

Akt. 07/11/2023, 23:00 GMT+1

Piłkarze Szachtara Donieck sprawili sporą niespodziankę i pokonali FC Barcelonę 1:0 (1:0) w 4. kolejce Ligi Mistrzów. Ukraińcy, występujący w roli gospodarza na Volksparkstadion w Hamburgu, zagrali z dużym animuszem i zwyciężyli zasłużenie. Robert Lewandowski i spółka spisali się znacznie poniżej oczekiwań.

Mecz Szachtar Donieck - FC Barcelona w 4. kolejce Ligi Mistrzów (Getty Images)

Przed meczem piłkarze Barcelony wiedzieli, że jeśli zwyciężą, to zapewnią sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek. Wcześniej Duma Katalonii wygrała wszystkie trzy grupowe mecze i wydawała się zdecydowanym faworytem we wtorkowym spotkaniu z Szachtarem.

Szachtar zaskoczył

Tymczasem w pierwszej połowie gospodarze zagrali bardzo odważnie i nie pozwalali na wiele faworyzowanym przeciwnikom. Ataki Barcelony były niemrawe, poważnego zagrożenia nie stworzył także Robert Lewandowski. Polski napastnik starał się szarżować na bramkę rywali, ale Dmytro Riznyk był szybszy. Nie zaskoczyły go także nieliczne uderzenia z dystansu.

Robert Lewandowski męczył się w meczu Szachtar - Barcelona

Szachtar nie przestraszył się Barcelony, a sam raz na jakiś czas wyprowadzał groźne kontry. Powodzenie Ukraińcom przyniósł z kolei misternie skonstruowany atak pozycyjny.
W 40. minucie po serii szybkich zagrań piłka trafiła pod nogi Heorhija Sudakowa, który posłał kapitalne podanie w poprzek boiska do Giorgiego Gocholeishviliego. Gruzin popędził prawym skrzydłem, dośrodkował na głowę Danyło Sikana, a ten pięknym strzałem pokonał Marc-Andre ter Stegena. Barcelonę zaskoczyło trzech piłkarzy w wieku 21 i 22 lat.
W pierwszych 45 minutach mistrzowie Hiszpanii zagrali bardzo słabo i przegrywali zasłużenie.

Barcelona napierała

Na początku drugiej połowy inicjatywę nadal posiadali gospodarze. Barcelona grała za wolno i zbyt przewidywalnie. W końcu tego wszystkiego nie wytrzymał trener Xavi i w jednym momencie zmienił aż czterech piłkarzy!
Roszady w składzie ożywiły grę Barcelony, a piłkarze Szachtara coraz częściej musieli się bronić przed skomasowanymi atakami przeciwników.
Przyjezdni nacierali, ale z minuty na minutę byli coraz bardziej bezradni. Cały czas brakowało im pomysłu na wykończenie akcji. Bicie głową w mur ostatecznie nic nie dało. Zdeterminowany, bardzo dobrze zorganizowany Szachtar nie dał się zaskoczyć i wygrał sensacyjnie 1:0.
Po tej wygranej Ukraińcy mają na koncie sześć punktów, a Katalończycy nadal prowadzą z dziewięcioma "oczkami". Porto i Antwerp zagrają swój mecz we wtorek o godz. 21. Portugalczycy zgromadzili do tej pory 6 pkt., a ich rywale mają zerowy dorobek.