Te liczby mówią wszystko o formie Lewandowskiego. Trener Barcelony wziął go w obronę

Akt. 29/11/2023, 09:32 GMT+1

Chociaż FC Barcelona awansowała do 1/8 finału, o meczu z FC Porto Robert Lewandowski będzie chciał szybko zapomnieć. "Nie miał żadnych okazji do zdobycia bramki" - podkreśliły hiszpańskie media. W obronę polskiego napastnka wziął trener Dumy Katalonii Xavi Hernandez.

Mecz FC Barcelona - FC Porto w Lidze Mistrzów (Getty)

Mecz 5. kolejki Barcelona wygrała na Stadionie Olimpijskim 2:1, a najlepszy na murawie był Joao Cancelo. Portugalczyk grający we wtorek jako lewy obrońca w 32. minucie strzelił ładnego gola, a w 57. zaliczył asystę przy trafieniu rodaka Joao Felixa.

Lewandowski więcej tracił niż celnie podawał

Kolejny słaby występ zanotował Lewandowski, który - jak odnotował portal SofaScore - w pierwszej połowie miał więcej strat niż celnych podań: 6-5. W drugiej Polak tracił kontrolę nad piłką piętnaście razy. Dokładnych podań z jego strony było 12. Liczby te mają zastosowanie w pomeczowych ocenach u hiszpańskich dziennikarzy.

Lewandowski będzie chciał szybko zapomnieć o meczu z Porto

Był "jak we śnie" - napisało o występie napastnika "Mundo Deportivo". "Barca potrzebowała 63 minut, by znaleźć w polu karnym swojej dziewiątki, która żyje z podań" - czytamy. To wtedy po wrzutce Cancelo pilnowany przez dwóch graczy Porto "Lewy" doszedł do niecelnego strzału głową.
"Polak nie mógł błysnąć. Nie miał żadnych okazji do zdobycia bramki, ale grał zespołowo i był precyzyjny przy niektórych kontratakach" - czytamy w artykule w katalońskim dzienniku "Sport". Nota 5 (w skali 1-10), którą otrzymał kapitan naszej reprezentacji, była jedną z najsłabszych w zespole.

Xavi: Villa, Messi, Eto'o, Henry też byli źli

35-latka wziął w obronę Xavi. - Musimy go częściej szukać, częściej dośrodkowywać ze skrzydła i generować więcej - stwierdził trener Barcelony na konferencji prasowej po meczu.
- To normalne, że jesteś zły, jak nie otrzymujesz piłek. Tak było u wszystkich napastników, kiedy im nie podawaliśmy - Villa, Messi, Eto'o, Henry. Piłkarz, zwłaszcza napastnik ma tendencję do bycia egoistycznym, chce strzelać gole - dodał.
Barcelona w fazie pucharowej Ligi Mistrzów zagra po raz pierwszy od 2021 roku. W tabeli grupy H ma 12 punktów i wtorkowego rywala wyprzedza o trzy. Dziewięć punktów ma także Szachtar Donieck.