Wielki rekord 16-latka w Lidze Mistrzów, potem tajemnicze zniknięcie

Akt. 05/10/2023, 08:23 GMT+2

Wyjazdowy mecz z FC Porto na długo zapamięta wielki talent Barcelony Lamine Yamal. 16-latek, wychodząc na boisko od pierwszej minuty, pobił rekord w Lidze Mistrzów. W drugiej połowie musiał przedwcześnie zejść z murawy. Powód? Skorzystanie z toalety.

Trening Barcelony przed inauguracją Ligi Mistrzów (Reuters)

Mający w dniu meczu 16 lat i 83 dni skrzydłowy Barcelony został najmłodszym piłkarzem w historii, który rozpoczął mecz Ligi Mistrzów w pierwszym składzie. Rekord pobił zaledwie o trzy dni. Poprzednim rekordzistą był Nigeryjczyk Celestine Babayaro z Anderlechtu, który w listopadzie 1994 roku miał 16 lat i 86 dni.

"Bolał go brzuch"

Wielki talent Dumy Katalonii, który przed kilkoma dniami podpisał pierwszy, profesjnalny kontrakt w karierze (do 2026 roku, w klauzuli wykupu ma wpisany miliard euro), pokazał się w Porto z dobrej strony, ale w 71. minucie, przy prowadzeniu 1:0, musiał opuścić boisko z niecodziennego, jeśli chodzi o boisko, powodu.
- Lamine źle się poczuł. Od pewnego czasu mówił, że źle się czuje, że boli go brzuch. Poprosił o pójście do toalety - przekazał po meczu trener Dumy Katalonii Xavi Hernandez.
Przez blisko dziewięć minut Barcelona grała w dziesięciu. I nie było to spowodowane ani kontuzją, ani czerwoną kartką. W tym czasie m.in. sędzia sprawdzał na monitorze VAR, czy Portugalczycy zasłużyli na rzut karny po rzekomym zagraniu ręką przez Joao Cancelo. Ostatecznie jedenastki nie podyktował. Lamine'a w dalszym ciągu na murawie nie było. I jak się okazało, już nie wrócił.
- Wykorzystaliśmy przerwę w grze, aby sprawdzić, czy może wrócić, ale nie mógł kontynuować gry - wyjawił Xavi.

Lamine Yamal przedwcześnie opuścił murawę w Porto

16-letniego rekordzistę zmienił ostatecznie w 80. minucie Marcos Alonso. Jak się potem okazało, Katalończycy i tak kończyli mecz w osłabieniu, gdyż Gavi w doliczonym czasie drugiej połowy dostał drugą żółtą kartkę. Mistrzowie Hiszpanii wygrali 1:0 i z kompletem sześciu punktów prowadzą w grupie H. Po trzy punkty mają FC Porto i Szachtar Donieck, który wygrał na wyjeździe 3:2 z Royal Antwerpia.