Simone Inzaghi z wielkim wyczynem w Lidze Mistrzów. Co zrobił?

Lukasz Lasia

Akt. 17/05/2023, 22:28 GMT+2

Przed fazą grupową mało kto by na nich postawił, tymczasem we wtorek piłkarze Interu zostali pierwszymi finalistami Ligi Mistrzów. Sukcesu nie byłoby bez trenera Simone Iznaghiego, który dokonał rzadkiego wyczynu.

Inter Mediolan - AC Milan w półfinale Ligi Mistrzów 2022/23

Nerazzurri byli w dużo lepszej sytuacji przed rewanżem. Pierwszy mecz wygrali 2:0, a we wtorek nie zamierzali tylko bronić przewagi. Zwłaszcza po przerwie mediolańczycy kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. W 74. minucie awans przypieczętował Lautaro Martinez. Inter zwyciężył 1:0 i po raz pierwszy od sezonu 2009/2010 zagra w finale Ligi Mistrzów.

Pierwszy taki sukces od 51 lat

- Na początku było to marzenie, ale zawsze wierzyliśmy. Zaliczyliśmy niezwykłą serię, a zwycięstwo w półfinale w derbach w ten sposób jest niezwykle satysfakcjonujące. Możemy tylko chwalić zawodników - powiedział po meczu Inzaghi, który przy okazji zapisał się w historii.
Jest dopiero drugim włoskim trenerem, który wprowadził Nerazzurich do finału Pucharu Europy. Przed nim sztuka ta udała się jedynie Giovanniemi Invernizziemu w 1972 roku.
A to nie wszystko wielkich osiągnięć. W drugim sezonie pracy na Stadio Giuseppe Meazza jego drużyna zagra w trzecim finale, co nie zdarzyło się od kampanii 2010/11.
Jeden - Superpuchar Włoch - mają już za sobą. Notabene pokonali w nim Milan 3:0. Oprócz decydującego meczu w Lidze Mistrzów czeka ich jeszcze finał Pucharu Włoch - z Fiorentiną 24 maja.
Włoskiego szkoleniowca komplementował prezes Interu Steven Zhang. - Pracowałem z wieloma trenerami i nawet jeśli mam tylko 31 lat, to z pewnością Inzaghi jest wyjątkowy, bardzo wyjątkowy, niezwykle spokojny w każdej sytuacji - zauważył Chińczyk.
- Niezależnie od tego, czy wygrywamy, czy przegrywamy, zawsze jest spokojny. Może to jego największa zaleta, jest jedynym trenerem, który nie prosi mnie o żadnego zawodnika - podkreślił.
W finale Champions League rywalem Interu będzie lepszy z pary Manchester City - Real Madryt. W pierwszym meczu padł remis 1:1.