Finał Ligi Europy 2024: Atalanta pokonała Bayer Leverkusen

Akt. 22/05/2024, 23:23 GMT+2

Niespodzianka w finale Ligi Europy, zwłaszcza patrząc przez pryzmat rozmiarów wyniku. Atalanta w wybitnym stylu rozbiła 3:0 Bayer Leverkusen, kończąc niewiarygodną serię bez porażki świeżo upieczonych mistrzów Niemiec. Bezapelacyjnym bohaterem wieczoru strzelec trzech goli Ademola Lookman.

Atalanta - Bayer w finale Ligi Europy 2023/2024 (Getty Images)

Środowy, decydujący mecz na Aviva Stadium w Dublinie był nie lada gratką dla fanów rozgrywek, ale też przede wszystkim spotkaniem dwóch drużyn, które na ten finał najzwyczajniej w świecie zasłużyły. W Lidze Europy w tym sezonie lepszych drużyn bowiem nie było.
Oczywiście wszystkie oczy skierowane były na piszący historię nie z tej ziemi zespół z Leverkusen. Ten do środowego wieczoru śrubował niebotyczną serię 51 meczów bez porażki w jednym sezonie i był o dwa mecze (plus sobotni finał Pucharu Niemiec z Kaiserslautern) od osiągnięcia niemożliwego, czyli zaliczenia całego piłkarskiego roku bez jakiejkolwiek przegranej.

Zaskoczeni od pierwszych minut

Lekceważenie ekipy z Bergamo byłoby jednak co najmniej nierozsądne. W poprzednich rundach turniejowej drabinki wygrywała wszak m.in. ze Sportingiem, Marsylią czy przede wszystkim Liverpoolem.
I faktycznie zawodnicy Gian Piero Gasperiniego potrafili sprawić, że już od pierwszych minut niepokonana dotąd drużyna B04 wyglądała na zupełnie zagubioną. Duża intensywność i agresywny atak na piłkę popłaciły właściwie z miejsca.
Atalanta stworzyła kilka ciekawych sytuacji na początku i jedną z nich wykorzystała - Davide Zappacosta w 12. minucie zagrał wzdłuż linii pola bramkowego, a jednego z obrońców uprzedził właśnie Lookman.
Cały plan chwalonego zewsząd trenera Xabiego Alonso padł nagle jak domek z kart, a po reakcjach jego piłkarzy dało się wywnioskować, że odczuwają trudy długiego, intensywnego sezonu. Tak też było po kolejnym kwadransie, gdy po raz kolejny popisał się Lookman - przed polem karnym puścił piłkę między nogami Granita Xhaki, po czym w półkolu uderzył technicznie, tuż przy słupku.

To Atalanta napisała historię

Hiszpański szkoleniowiec miał ponad godzinę, aby reagować na przebieg rywalizacji - to też poczynił zwłaszcza po przerwie. Wpuszczał kolejnych piłkarzy, zmieniał taktykę na bardziej ofensywną, ale gra jego drużyny z każdą kolejną minutą ani drgnęła. A Atalanta? Jej wystarczył w szeregach fenomenalny Lookman. Nigeryjczyk skompletował wymarzonego hat-tricka 15 minut przed końcem - ponownie po efektownym dryblingu, ale tym razem już po potężnym, perfekcyjnym uderzeniu pod poprzeczkę.
I na tym historia tego meczu - a także Bayeru cieszącego się bilansem bez jakiejkolwiek wpadki - się zakończyła. Atalanta zaś cieszy się z pierwszego europejskiego trofeum w historii klubu i pierwszego w jakichkolwiek rozgrywkach od lat 60.
Zwycięzca tym finałem faktycznie napisał niezwykłą historię, ale finalnie okazała się to nie ta drużyna, której większość się spodziewała.
Ademola Lookman of Atalanta BC scores his team's third goal whilst under pressure from Edmond Tapsoba of Bayer 04 Leverkusen during the UEFA Europa League 2023/24 final match between Atalanta BC and Bayer 04 Leverkusen at Dublin Arena on May 22, 2024 in D
Bramki: Ademola Lookman (12. minuta, 26., 75.)