Ademola Lookman bohaterem Atalanty w finale Ligi Europy. Nigeryjski napastnik zapisał się w historii

Akt. 22/05/2024, 23:56 GMT+2

Ademola Lookman bohaterem Atalanty w finale Ligi Europy. Nigeryjski napastnik wbił trzy gole Bayerowi Leverkusen, zostając przy okazji pierwszym piłkarzem z Afryki, który dokonał tej sztuki w decydującym meczu o europejskie trofeum klubowe.

Atalanta - Bayer w finale Ligi Europy 2023/2024 (Getty Images)

Była 12. minuta środowego finału w Dublinie. Lookman dopadł do piłki, którą w polu karnym podał Davide Zappacosta, i trafił do siatki. Piłkarze i kibice z Bergamo po raz pierwszy oszaleli z radości.
14 minut później reprezentant Nigerii znów wystąpił w głównej roli. Tym razem precyzyjnie uderzył z dystansu. 2:0.

Tak Ademola Lookman zdobył bramkę na 2:0

Lookman zapisał się w historii

26-letni zawodnik został wtedy trzecim Nigeryjczykiem, który zdobył bramkę w finale rozgrywek klubowych UEFA (po Alexie Iwobim w 2019 roku i Joe Aribo w 2022 - obaj trafiali w LE), a następnie pierwszym graczem z Afryki, który wbił dwa gole w decydującym meczu.
Ale to nie było ostatnie słowo Lookmana, który w minucie 75. skompletował hat-tricka. Ostatni raz taki przypadek odnotowano w 1975 roku, gdy trzy bramki w finale Pucharu UEFA zdobył dla Borussii Moenchengladbach Jupp Heynckes.
Atalanta pokonała bezradny Bayer 3:0 i zdobyła pierwsze europejskie trofeum w swojej historii. Mistrz Niemiec przegrał pierwszy mecz o stawkę od 27 maja ubiegłego roku.

Atalanta Bergamo - Bayer Leverkusen 3:0 (2:0)